חדשות

צוות טיפול פליאטיבי מסייע בהתאמת הטיפול בחולי COVID-19 לרצון החולים (JAMA Intern Med)

07/06/2020

 

מנתונים חדשים מאוניברסיטת קולומביה בניו-יורק עולה כי כאשר צוות טיפול פליאטיבי לקח חלק בניהול חולים קשים, עם מחלות רקע רבות, אשר אובחנו עם COVID-19, מרבית החולים או קרוביהם בחרו שלא להמשיך במכלול המאמצים להארכת חיי החולים.

 

המחקר הרטרוספקטיבי הושלם בחדר מיון של בית חולים אחד בניו-יורק וכלל 110 חולים (גיל חציוני של 81.5 שנים, 55.4% נשים) עבורם הוזמן ייעוץ צוות טיפול פליאטיבי. רופאי חדר המיון התייעצו עם צוות הטיפול הפליאטיבי במקרים בהם נדרש סיוע במענה על צרכי טיפול פליאטיבי, הבהרת יעדי הטיפול ומקרים בהם יעדי הטיפול לא עלו בקנה אחד עם הפרוגנוזה הצפויה. צוות הטיפול הפליאטיבי כלל רופא בכיר מומחה ברפואה פליאטיבית והוספיס, רופא עמית באותו תחום וארבעה מתמחים ורופאים בהשתלמות על בפסיכיאטריה.

 

מרבית החולים היו קשישים (מעל גיל 75 שנים) שהתגוררו בקהילה וסבלו משתי מחלות כרוניות, או יותר, ללא יכולת קבלת החלטות בעת הפניה לטיפול רפואי. חולים מעטים פנו עם תיעוד מוקדם של רצונם בטיפול רפואי.

 

לאחר התערבות טיפול פליאטיבי ראשונית, מספר החולים בהם נדרשו כל מאמצי הטיפול הרפואי ירד מ-91 חולים (82.7%) ל-20 חולים (18.2%). מבין 71 החולים (64.5%) הללו בהם הוחלט להימנע ממאמצי החייאה, החלה שלא להשלים הנשמה מלאכותית תועדה ב-61 חולים (55.5%).

 

בעת השחרור, מספר החולים בהם ההחלטה הייתה לנקוט בכל אמצעי טיפול רפואי ירד עוד ל-9 חולים (8.6%), כאשר מנגד נרשמה עליה במספר החולים בהם הטיפול נועד להתמקד בנוחות המטופל ל-54 חולים (51.9%).

 

חציון משך האשפוז עמד על 4 ימים ו-71 חולים (68.2%) הלכו לעולמם בבית החולים. מבין 33 חולים (31.7%) ששרדו עד לשחרור מבית החולים, 6 חולים (5.8%) שוחררו לטיפול במסגרת הוספיס.

 

החוקרים כותבים כי קביעת יעדי הטיפול ע"י צוות טיפול פליאטיבי עשויה לסייע במניעת מתן טיפול לא-רצוי ושימוש באמצעים להארכת חיים בחולים עם פרוגנוזה גרועה.

 

JAMA Intern Med 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<