חדשות

בדיקת דם עשויה לסייע בחיזוי הסיכון לקרישיות-יתר בחולים עם COVID-19 בדרגה חמורה (JAMA Netw Open)

07/06/2020

 

קרישיות-יתר בבדיקת TEG (Thromboelastrography) הינה מנבא טוב של הסיכון לאירועים תרומבוטיים בקרב חולים עם COVID-19 המאושפזים ביחידת טיפול נמרץ, כך עלה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

מחקר העוקבה כללה את כל החולים שאושפזו ליחידת טיפול נמרץ בבית חולים אחד בין 15 במרץ ועד 9 באפריל עם עדות ל-SARS-CoV-2. כל החולים קיבלו טיפול סטנדרטי למניעת פקקת ורידים עמוקים בעת האשפוז ליחידת טיפול נמרץ וטיפול נוגד-קרישה תרפויטי (עירוי הפרין או Enoxaparin) לסיבוכים תרומבוטיים. כל החולים השלימו בדיקת TEG ו-TEG עם תיקון Heparinase בעת האשפוז ליחידת טיפול נמרץ. קרישיות-יתר הוגדרה בנוכחות פעילות פיברינוגן בזווית של מעל 73 מעלות או אמפליטודה מקסימאלית של מעל 65 מ"מ בבדיקת TEG עם תיקון Heparinase.

 

מדגם המחקר כלל 21 משתתפים (גיל ממוצע של 68 שנים, 57% גברים).

 

מבין המשתתפים במחקר, ב-19 חולים (90%) הייתה עדות לקרישיות-יתר בבדיקת TEG, כולל 14 חולים (74%) עם עדות לקרישיות-יתר בבדיקת TEG לפי הגדרת פעילות פיברינוגן וקריטריוני אמפליטודה מקסימאלית ו-5 חולים (26%) עם קרישיות יתר בבדיקת TEG כפי שהוגדר לפי קריטריוני אמפליטודה מקסימאלית בלבד.

 

החוקרים מדווחים כי ב-13 חולים הייתה עדות קלינית לאירוע תרומבוטי, עם תיעוד סך כולל של 46 אירועים וטווח של 1-8 אירועים לכל מטופל. כל החולים, פרט לאחד, התייצגו עם תרומבוזיס עורקי, וריד מרכזי, או פילטר או צנתר דיאליזה. חולים אלו קיבלו טיפול נוגד-קרישה תרפואיטי למשך 6 ימים, בממוצע, לאחר האשפוז ביחידת טיפול נמרץ.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים מובהקים סטטיסטית בזמן פרותרומבין, INR, PTT או ספירת טסיות בין 10 החולים עם לפחות שני אירועים תרומבוטיים, בהשוואה ל-11 החולים עם פחות משני אירועים לשם השוואה, אמפליטודה מקסימאלית בבדיקת TEG הייתה גדולה יותר משמעותית בקבוצת החולים עם שיעור גבוה של אירועים תרומבוטיים, בהשוואה לאלו בקבוצת שיעור נמוך של אירועים תרומבוטיים (ממוצע של 75 מ"מ לעומת 61 מ"מ, p=0.01). אמפליטודה מקסימאלית מוגברת תועדה ב-10 חולים (100%) מהחולים בקבוצת שיעור אירועים גבוה, בהשוואה ל-5 חולים (45%) בקבוצת שיעור אירועים נמוך.  אמפליטודה מקסימאלית בבדיקת TEG הדגימה רגישות של 100% וערך מנבא שלילי של 100%.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי עדות לקרישיות-יתר בבדיקת TEG הינה מנבאת טובה של אירועים תרומבוטיים בעת קבלה לאשפוז של חולים עם COVID-19 ליחידת טיפול נמרץ.

 

JAMA Netw Open 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<