חדשות

השימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב מעשנים לשעבר מעלה את הסיכון לחזרה לשימוש בסיגריות רגילות (JAMA Network Open)

15/06/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open עולה כי השימוש בסיגריות אלקטרוניות מלווה בסיכון מוגבר לחזרה לעישון סיגריות רגילות בקרב מעשנים לשעבר.

 

החוקרים השלימו סקר שכלל מבוגרים שהיו מעשנים לשעבר ולקחו חלק בגלים 1-4 של מחקר PATH (Population Assessment of Tobacco and Health) בשנים 2013-2018. הם התמקדו ב-2,273 מעשנים לשעבר אשר דיווחו כי לא השתמשו כלל במוצרי טבק בגל הראשון וסיווגו אותם לכאלו שהפסיקו לעשן בשנה האחרונה או אלו שהפסיקו לעשן למעלה משנה קודם לכן.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה דיווח עצמי על שימוש בהווה בסיגריות במהלך ראיונות שנערכו לאורך המעקב. מערכות אלקטרוניות למתן ניקוטין, אשר כללו סיגריות אלקטרוניות, סיגרים אלקטרוניים, מקטרות אלקטרוניות, או נרגילה אלקטרונית, ומוצרים אחרים של טבק ללא עשן.

 

מדגם המחקר כלל 2,273 מעשנים לשעבר (52% נשים, 60% מעל גיל 50 שנים).

 

מניתוח הנתונים עלה כי שימוש במערכות אלקטרוניות למתן ניקוטין לווה בעליה בסיכון לחזרה לעישון סיגריות רגילות, כאשר בקרב אלו שהפסיקו לעשן בשנה האחרונה נרשמה עליה של 63% בסיכון הנ"ל ובאלו שהפסיקו לעשן זמן ארוך יותר נרשמה עליה של פי 3.79 בסיכון הנ"ל. השימוש במוצרי טבק אחרים לווה בעליה של כפליים בסיכון לחזרה לעישון סיגריות רגילות בקרב מעשנים לשעבר שהפסיקו לאחרונה (יחס סיכון מתוקן של 1.97) ועליה של כמעט פי ארבע (יחס סיכון מתוקן של 3.82) בקרב אלו שנמנעו מעישון זמן ארוך יותר.

 

החוקרים מסבירים כי ממצאי המחקר מעידים כי יש להמליץ כנגד השימוש במערכות אלקטרוניות למתן ניקוטין , בדיוק כפי שממליצים נגד שימוש בכל מוצרי טבק אחרים.

 

JAMA Network Open 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<