חדשות

האם ארוחת ערב מאוחרת מעלה את הסיכון לעליה במשקל וסוכרת? (J Clin Endocrinol Metab)

17/06/2020

 

מנתוני מחקר Effect of Late Dinner on Nocturnal Metabolism שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism עולה כי ארוחת ערב מאוחרת עשויה להשפיע על סמנים מטבוליים במהלך השינה באופן העלול להוביל להשמנה או סוכרת.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של ארוחת ערב מאוחרת על מהמטבוליזם הלילי במתנדבים בריאים. הם השלימו מחקר אקראי בו נערכה השוואה בין ארוחת ערב מאוחרת (22:00 בלילה) לעומת ארוחת ערב שגרתית (18:00 בערב), עם שינה בשעות קבועות (23:00 בלילה עד 07:00 בבוקר) במעבדה.

 

מדגם המחקר כלל 10 גברים ו-10 נשים בגיל ממוצע של 26 שנים, עם מדד מסת גוף של 23.2 ק"ג למטר בריבוע. המתנדבים השלימו שני ביקורים למעבדה, כאשר בשני המקרים הקפידו על דיאטה בעלת ערך קלורי דומה, אשר היווה כ-35% מסך הקלוריות היומי וכללה 50% פחמימות ו-35% שומנים.

 

החוקרים עקבו אחר הרמות בלילה ובבוקר למחרת של סוכר, אינסולין, טריגליצרידים, חומצות שומן חופשיות, חמצון חומצות שומן בתזונה, קורטיזול ובדיקת שינה במהלך הלילה.

 

לאחר ארוחת ערב מאוחרת תועדו בקרב המשתתפים ערכי סוכר גבוהים יותר, הופעה מאוחרת יותר של שיא רמות טריגליצרידים בדם, ניוד ירוד של חומצות שומן חופשיות, ירידה בחמצון חומצות שומן מהתזונה ועליה ברמות קורטיזול בערב. בנוסף, בקרב אלו שנהגו ללכת לישון מוקדם (10 בלילה) תועד סיכוי גבוה יותר להפרעה מטבולית.

 

החוקרים כותבים כי בממוצע, שיא רמות סוכר לאחר ארוחת ערב מאוחרת היה גבוה ב-18% וכי היקף השומן שנשרף במהלך הלילה ירד בכ-10%, בהשוואה לאלו שאכלו ארוחת ערב מוקדם יותר. יתרה מזאת, ההשפעות תועדו במתנדבים בריאים ועשויות להיות משמעותיות יותר באלו עם השמנה או סוכרת, אשר כבר סובלים מהפרעה במטבוליזם.

 

ממצאים אלו מעידים כי במידה ושינויים אלו מתרחשים באופן כרוני, אזי הם עלולים להוביל לעליה בסיכון להשמנה והחוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

J Clin Endocrinol Metab. Published online June 3, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<