חדשות

המלצה חדשה תומכת בהשלמת בדיקות סקר לחרדה בנשים (Ann Intern Med)

18/06/2020

 

המלצה חדשה מטעם ה-Women's Preventive Services Initiative תומכת בהשלמת בדיקות סקר שגרתיות לחרדה בבנות ובנשים בגילאי 13 שנים ומעלה ללא אבחנה של חרדה.

 

ברקע למחקר מסבירים המומחים כי שיעורי ההימצאות של הפרעות חרדה במהלך החיים בנשים בארצות הברית נעה סביב 40%, שיעור גבוה כפליים מזה שתועד בנשים, כאשר חרדה עשויה להיות ביטוי של הפרעות אחרות ברקע, כולל דחק בתר-חבלתי, הטרדה מינית ותקיפה.

 

במטרה לתמוך בהמלצה זו, החוקרים בחנו את הנתונים מ-33 מחקרים ו-2 סקירות שיטתיות עם סך כולל של 171 מחקרים. מרבית המחקרים כללו כלי סקירה בהם שאלונים לרופא או לחולה אשר נועדו לשימוש קליני.

 

למרות שמחקרים אלו לא בחנו את התועלת הכוללת בהשוואה לנזקי בדיקות סקר לחרדה, חוזק העדויות לתועלת של טיפול לחרדה נע בין בינוני לגבוה והעדויות לנזק נעו בין סיכון נמוך לנזק עם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי עד סיכון בינוני עם טיפול תרופתי כנגד חרדה.

 

המומחים קבעו כי המאזן בין התועלת של בדיקות סקר אל מול הנזקים נוטה לתמוך בהשלמת בדיקות סקר אלו, לאור שיעורי ההימצאות הגבוהים של הפרעות חרדה בנשים; ההשפעה הניכרת על המצב הבריאותי, התפקוד ואיכות החיים; והעדויות אודות הדיוק של כלי הסקירה והתועלת והנזקים של הטיפול.

 

למרות שבדיקות סקר לחרדה אינן מבוצעות כיום באופן שגרתי בארצות הברית, ניתן להשלים בדיקות אלו במהירות וביעילות כחלק מהביקור אצל הרופא הראשוני או רופא הנשים, באמצעות כלי סקירה קצר הדומה לזה המשמש לדיכאון. מטרת בדיקת הסקר לחרדה, בדומה לבדיקת הסקר לדיכאון, היא לזהות את אלו בהן יש מקום להערכה נוספת במטרה לאבחון או לשלול הפרעת חרדה.

 

לאור העדויות לפיהן קרוב למחצית מהנשים יחוו הפרעת חרדה בשלב מסוים בחייהן ומאחר וניתן לטפל בהצלחה בהפרעות חרדה, אבחנה מוקדמת דרך שאלונים קצרים עשויים לסייע במניעת שנים רבות של תסמינים ופגיעה באיכות החיים של נשים בכל שלבי החיים.

 

למרות שבדיקות סקר לחרדה יובילו להגדלת העומס על רופאים ראשוניים, יש לכלול בדיקות סקר אלו וייתכן כי יש לשלבן עם בדיקות סקר שגרתיות לדיכאון שכבר מומלצות כחלק מהביקורים לרופאים ראשוניים.

 

Ann Intern Med. 2020 June 9

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<