חדשות

כאב ראש עשוי לסייע בחיזוי מהלך COVID-19 (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AHS)

21/06/2020

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי הווירטואלי מטעם ה-American Headache Society עולה כי כאב ראש הינו תסמין מרכזי של COVID-19 ועשוי לסייע בחיזוי מהלך המחלה.

 

החוקרים זיהו 130 חולים (51% נשים; גיל ממוצע של 54 שנים) עם אבחנה של COVID-19, אשר טופלו ע"י צוות נוירולוגים בבית חולים  אחד, מהם 74.4% חולים עם כאבי ראש.

 

חולים עם כאבי ראש נטו להיות צעירים יותר, בהשוואה לאלו ללא כאבי ראש (גיל ממוצע של 50 שנים לעומת 63 שנים, בהתאמה), עם שכיחות גבוהה יותר של נשים (58.6% לעומת 29.4%). כשליש מהחולים עם כאבי ראש סבלו ברקע ממיגרנה.

 

מרבית החולים שסבלו מכאבי ראש דיווחו על כאב בדרגה קלה-עד-בינונית, אשר דמה לכאב ראש על-רקע מתח. בקרב משתתפים עם כאב חמור ואלו עם מאפיינים דמויי-מיגרנה, לעיתים קרובות יותר החל כאב הראש במהלך השלב האסימפטומטי של COVID-19.

 

החוקרים עקבו אחר 100 מבין 130 החולים עם COVID-19, כולל 74 החולים עם כאבי ראש. כ-38% מהחולים הללו סבלו מכאבי ראש גם לאחר 6 שבועות, ממצא המעיד כי חלק מהחולים סבלו מכאב ראש יומי גם לאחר שלושה חודשים. במחצית מהחולים הללו לא היה ידוע על היסטוריה קודמת של כאב ראש, כאשר כאב ראש היה התסמין המקדים של COVID-19 ב-21.4% מהחולים הללו.

 

מהנתונים עולה כי כאב ראש חזה את המהלך הקליני של COVID-19. השלב התסמיני של הזיהום הנגיפי היה קצר בשבוע בחולים עם כאב ראש, בהשוואה לאלו ללא כאבי ראש. בנוסף, משך האשפוז היה קצר בשבוע בקרב אלו עם כאבי ראש ואובדן חוש ריח, בהשוואה לאלו ללא תלונות אלו.

 

מרבית הטיפולים, כולל Ibuprofen, Candesartan ונוגדנים חד-שבטיים כנגד CGRP, היו בטוחים לטיפול בכאב ראש בחולים עם COVID-19.

 

החוקרים כותבים כי יש לנסות ולהימנע מטיפול מוקדם בסטרואידים במטרה למנוע הפרעה לתגובת הגוף לזיהום הנגיפי.

 

לדברי החוקרים, הבנת הפתופיזיולוגיה של כאבי ראש בחולים עם COVID-19 עשויה לסייע בהבנה טובה יותר של מיגרנה והפרעות כאב ראש אחרות.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AHS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<