חדשות

מאפייני הדבקה אסימפטומטית ב-COVID-19 (מתוך Nat Med)

24/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Nature Medicine מדווחים חוקרים מסין כי חולים עם SARS-CoV-2 שאינם מפתחים תסמינים של הזיהום הנגיפי עשויים להפיץ את הנגיף זמן ארוך יותר, בהשוואה לאלו עם תסמינים של המחלה, כאשר יתר הממצאים המעבדתיים מרמזים כי בחולים עם תסמיני הזיהום קיימת תגובה משמעותית יותר של מערכת החיסון.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הדבקה אסימפטומטית של COVID-19 הינה אחת התעלמות הגדולות ביותר בנושא, כאשר ארגון הבריאות העולמי הזכיר לאחרונה את ההבחנה בין חולה א-תסמיני, אשר לא פיתח תסמינים מעולם, ובין חולים קדם-תסמיני, אשר ימשיך ויפתח תסמינים מאוחר יותר במהלך המחלה.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות 178 חולים עם הוכחה מעבדתית לזיהום בנגיף SARS-CoV-2 באחד המחוזות בסין, כולל 37 חולים ללא תסמינים.

 

חציון משך הפצת הנגיף בקרב 37 חולים ללא-תסמינים עמד על 19 ימים, זאת בהשוואה ל-14 ימים בקרב 37 חולים תואמים עם תסמינים של המחלה הזיהומית. עם זאת, החוקרים מדגישים כי הפצת הנגיף אינה מעידה בהכרח כי החולים מדבקים אחרים.

 

טיטר נוגדני IgG כנגד הנגיף ורמות הציטוקינים היו גם כן נמוכים יותר בקרב חולים ללא תסמינים בשלב האקוטי של הזיהום, כאשר ניתן היה לזהות רנ"א של הנגיף בדגימות נשימתיות.כ-80% מהחולים עם תסמינים ואלו ללא-תסמינים ניתן היה לזהות נוגדני IgG לאחר 3-4 שבועות מהחשיפה. ההבדל היה גדול יותר כאשר החוקרים בחנו את נוגדני IgM, אשר זוהו ב-78.4% מהחולים עם תסמיני המחלה וב-62.2% מאלו ללא-תסמינים.

 

בשלב ההחלמה המוקדם, שמונה שבועות לאחר השחרור מבית החולים, בחולים עם תסמינים תועדו רמות נוגדני IgG גבוהות יותר, אם כי בשתי הקבוצות נרשמה ירידה של למעלה מ-90% ברמות נוגדני IgG. בשיעור גדול יותר של חולים ללא תסמינים תועדה ירידה ברמות נוגדנים מנטרלים בדם, בהשוואה לחולים ללא תסמיני המחלה (81.1% לעומת 62.2%, בהתאמה).

 

 ממצאים אלו מעידים כי התגובה החיסונית לא הייתה משמעותית כמו בקבוצת החולים ללא תסמיני הזיהום.

 

החוקרים כותבים כי הנתונים משמשים כאזהרה כנגד הנחה כי זיהום קודם מספק חסינות מפני זיהום עתידי. הם כותבים כי ממצאי המחקר עשויים לתמוך בהארכת ההמלצות לריחוק חברתי, הקפדה על היגיינה, בידוד קבוצות בסיכון גבוה ובדיקות נרחבות.

 

Nat Med 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<