חדשות

עליה בהיקף קטיעות על-רקע סוכרת בקשישים (מתוך כנס ה-ADA)

29/06/2020

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Diabetes Association עולה כי העליה לאחרונה בשיעורי קטיעות גפה תחתונה על-רקע סוכרת בארצות הברית אינה מוגבלת רק למבוגרים צעירים, אלא תקפה גם לקשישים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מנתוני ה-Nationwide Inpatient Sample שפורסמו שנה שעברה עלה כי שיעורי קטיעות גפה תחתונה שלא על-רקע טראומה ירדו במשך שנים, אך בהמשך שיעורים אלו עלו בהיקף של 50%. העליה בשיעורי הקטיעות נבעה בעיקר מעליה בשיעורי קטיעות בצעירים ומבוגרים בגיל העמידה, ומשנית לעליה בהיקף קטיעות מינוריות, בעיקר של הבוהן. שינויים אלו במגמות היוו מקור לדאגה בשל המוגבלות וההוצאות הרבות הכרוכות בקטיעות אלו, כמו גם מאחר וקטיעות אלו עשויות להעיד כי חלה ירידה בהיקף המאמצים למניעת סיבוכי סוכרת.

 

המחקר הנוכחי בחנו החוקרים נתונים אודות מבוטחי Medicare בשנים 2000-2017, אשר כללו 4.6 מיליון חולי סוכרת בשנת 2000 ו-6.9 מיליון חולים בשנת 2017. שיעורי קטיעות גפה תחתונה שלא על-רקע טראומטי שיקפו מגמה דומה לזו שתועדה בדו"ח קודם של ה-NIS, עם ירידה מ-8.5 מקרים ל-1,000 חולים בשנת 2000 ל-4.4 מקרים בשנת 2009, עם אחוז שינוי שנתי של 7.9%-. לאחר מכן, השיעורים עלו שוב מעלה, ל-4.8 מקרים בשנת 2017, עם אחוז שינוי שנתי של 1.2% לאורך תקופה זו.

 

בעוד שהמגמה הייתה דומה במרבית תתי הקבוצות שנבחנו במחקר, השיעורים האבסולוטיים היו הגבוהים ביותר בקרב גברים ובחולים שחורים באוכלוסיה מבוגרת זו של חולים.

 

מתוך כנס ה-ADA

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לוובינר המוקלט בנושא זה עם ד"ר אביבית כהאן ופרופ' איתמר רז

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<