חדשות

תוצאות הטיפול ב-Pioglitazone בחולים עם סוכרת מסוג 2 ו-COVID-19 (מתוך Diabetes Metab Syndr)

02/07/2020

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Diabetes & Metabolic Syndrome: Clinical Research & Reviews עולה כי בחולים עם סוכרת מסוג 2 ואבחנה של זיהום COVID-19 בדרגה קלה-עד-בינונית לטיפול ב-Pioglitazone פוטנציאל גדול יותר לתועלת מאשר לנזק וניתן להמשיך בטיפול התרופתי בחולים אלו, בהעדר התוויות-נגד למתן התרופה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בחולים עם סוכרת מסוג 2 סיכון מוגבר לתחלואה ותמותה משנית ל-COVID-19. עלתה השערה לפיה טיפול ב-Pioglitazone עשוי להביא לעליה בסיכון לסיבוכים אלו ובמאמר הנוכחי הם ביקשו לסקור את הבטיחות של Pioglitazone בחולים עם סוכרת מסוג 2 ו-COVID-19 בדרגה קלה/בינונית.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי PubMed וזיהוי מאמרים רלבנטיים בשפה האנגלית, אשר פורסמו עד 15 במאי, 2020.

 

לטיפול בתרופות דוגמת Pioglitazone העשויות להביא לעליה בביטוי הרקמתי של אנזים ACE2 (Angiotensin Converting Enzyme), ייתכן תפקיד כפול ב-COVID-19: מצד אחד,  התרופות עלולות להביא לעליה בסיכון לזיהום מאחר ונגיף SARS-CoV-2 מתבסס על קולטני ACE2 כמקור חדירה לתאי בועיות הריאה, אך מצד שני, בעקבות הפחתת רמות אנגיוטנסין II, התרופות עשויות להגן מפני נזק ריאתי חד.

 

בשלב זה אין הוכחות כי Pioglitazone מוביל לעליה בביטוי ACE2 בתאי בועיות הריאה; במקום זאת, יש הוכחות ממחקרים בבעלי חיים לעליה בביטוי הקולטן ברקמות רגישות לאינסולין, לה עשויה להיות השפעה מגנה מפני נזק ריאתי. יתרה מזאת, הודות למיתון תגובה פרו-דלקתית מוגזמת, הטיפול ב-Pioglitazone עשוי להפחית את התגובה הדלקתית המופרזת משנית ל-SARS-CoV-2.

 

החוקרים כותבים כי קיים צורך דחוף בהערכת תוצאים בעלי חשיבות קלינית בחולים עם סוכרת מסוג 2 ואבחנה של COVID-19 על-בסיס הטיפול לסוכרת, בפרט Pioglitazone.

 

Diabetes & Metabolic Syndrome: Clinical Research & Reviews 14 (2020) 829e831

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<