חדשות

אימוני מתיחות עשויים להביא לשיפור בתפקוד כלי דם (J Physiol)

04/07/2020

 

מתוצאות מחקר קטן שפורסמו בכתב העת Journal of Physiology עולה כי תרגילי מתיחות שרירי רגליים מלווים בשיפור תפקוד כלי הדם.

 

מדגם המחקר כלל 39 משתתפים, מהם 14 חולקו באקראי למתיחות של שרירי שני הרגליים, 13 השלימו מתיחות של צד ימין בלבד ו-12 משתתפים לא ערכו כלל אימוני מתיחות. התרגילים נערכו תחת השגחה, חמש פעמים בשבוע, כאשר המשתתפים נדרשו להשלים סדרה של חמש מתיחות עם 15 שניות מנוחה בין הסדרות.

 

החוקרים מציינים כי שלושה משתתפים פרשו מהמחקר והוחלפו באחרים. המשתתפים בקבוצות שונות היו די מאוזנים מבחינת חלוקת המינים והגיל הממוצע.

 

מהנתונים עולה כי חל שיפור מקומי וסיסטמי בכלי הדם לאחר שהמשתתפים השלימו 12 שבועות אימוני מתיחות, כולל עליה של 30% בזרימת הדם בעורק המפשעה, עליה של 25% בהרחבת תלוית-זרימה בעורק הפופליטאלי ועליה של 8% בעורק הברכיאלי, ירידה של 25% בנוקשות עורקית מרכזית וירידה של 17% בנוקשות עורקית היקפית. עוד מדווחים החוקרים על ירידה של 4% בלחץ הדם הסיסטולי וירידה של 8% בלחץ הדם הסיסטולי.

 

מנגד, בקבוצת הביקורת בה לא נערכו אימוני מתיחות לא תועדו שינויים משמעותיים במדדים אלו.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים בבירור כי 12 שבועות אימוני מתיחות מהווים התערבות יעילה לשיפור תפקוד כלי הדם והפחתת נוקשות כלי דם בעורקי הגפיים, הן אלו המעורבים באימון (עורק פמוראלי ופופליטאלי) והן עורקים מרוחקים (עורקי גפה תחתונה נגדית ועורק ברכיאלי).

 

ממצאים אלו חשובים במיוחד לאור המגפה הנוכחית הדורשת מרבים להישאר פרק זמן ממושך בביתם, כאשר האפשרות להקפיד על אימונים גופניים היא מוגבלת.

 

J Physiol 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<