חדשות

אירוע מוחי נפוץ יותר בחולים עם COVID-19 מאשר אלו עם שפעת (JAMA Neurology)

04/07/2020

 

חולים עם COVID-19 מצויים בסיכון גבוה יותר משמעותית לאירוע מוחי איסכמי, בהשוואה לחולים עם שפעת, כך עולה מנתונים משני בתי חולים בניו-יורק שפורסמו במאמר בכתב העת JAMA Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לא ברור האם COVID-19 מלווה בסיכון גבוה יותר מזיהומים נגיפיים אחרים לאירוע מוחי איסכמי. מטרתם כעת הייתה להשוות את שיעור אירועים מוחיים איסכמיים בין חולים עם COVID-19 ואלו עם שפעת.

 

מחקר העוקבה הרטרוספקטיבי נערך בשני בתי חולים בעיר ניו-יורק וכלל את כל המבוגרים שפנו למחלקות לרפואה דחופה או אושפזו עם COVID-19. כמו כן, החוקרים אספו נתונים אודות מבוגרים שפנו לחדרי מיון או אושפזו לבית החולים בתמונה של זיהום בשפעת A או B. התוצא העיקרי היה אירוע מוחי איסכמי והמאפיינים הקליניים של אירועם אלו, המנגנונים והתוצאות.

 

מדגם המחקר כלל 1,916 חולים עם COVID-19, כאשר מבין אלו, 31 חולים (1.6%) אובחנו עם אירוע מוחי איסכמי חד. הגיל החציוני של חולים עם אירוע מוחי עמד על 69 שנים, 58% מהם היו גברים. אירוע מוחי היה הסיבה לפניה לבית חולים בשמונה מקרים (26%).

 

לשם השוואה, 3 מבין 1,486 חולים עם אבחנה של שפעת (0.2%) אובחנו עם אירוע מוחי איסכמי חד. לאחר תקנון לגיל, מין וגזע, הסבירות לאירוע מוחי הייתה גבוהה יותר עם COVID-19, בהשוואה לשפעת (יחס סיכויים של 7.6, רווח בר-סמך 95% של 2.3-25.2). הקשר נותר גם לאחר ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לגורמי סיכון למחלות כלי דם, תסמיני הזיהום הנגיפי ואשפוז ליחידת טיפול נמרץ.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מנתונים אלו עולה כי כ-1.6% מהמבוגרים עם COVID-19 שפנו לבתי חולים אובחנו עם אירוע מוחי חד, שיעור גבוה יותר של אירועים מוחיים איסכמיים בהשוואה לזה שתועד בקרב חולים שפנו בשל שפעת. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את תוצאות המחקר הנוכחי ולבחון את החשיבות של מגנונים תרומבוטיים אפשריים בבסיס הקשר הנ"ל.

 

JAMA Neurology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<