חדשות

ירידה בשיעור שינה בשלב REM מלווה בסיכון מוגבר לתמותה במבוגרים (JAMA Neurol)

07/07/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Neurology מדווחים חוקרים על קשר בין ירידה באחוז שינה בשלב REM (Rapid Eye Movement) ובין סיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה, תמותה עקב מחלות לב וכלי דם ותמותה על-רקע מחלות לא-ממאירות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים שינה בשלב REM נקשרה בעבר עם מספר תוצאים רפואיים, אך לא ידוע רבות אודות הקשר בין שלב שינה זו ובין תמותה. מטרתם כעת הייתה לבחור את הקשר בין שינה בשלב REM ובין הסיכון לתמותה בשני מדגמים בלתי-תלויים ולבחון אם שלב שינה אחר עשוי לעמוד בבסיס הקשר הנ"ל.

 

המחקר הרב-מרכזי התבסס על נתונים ממחקר MrOS (Outcomes of Sleep Disorders in Older Men) ו-WSC (Wisconsin Sleep Cohort). המשתתפים בשני המדגמים הללו עם נתוני שינה בשלב REM ותמותה נכללו בניתוח הנתונים והתוצאים העיקריים כללו תמותה מכל-סיבה ותמותה מסיבה ספציפית.

 

מדגם MrOS כלל 2,675 גברים (גיל ממוצע של 76.3 שנים) עם מעקב חציוני של 12.1 שנים. מדגם WSC כלל 1,386 משתתפים (54.3% גברים, גיל ממוצע של 51.5 שנים) עם מעקב חציוני של 20.8 שנים.

 

בקרב משתתפים במדגם MrOS תועדה עליה של 13% בשיעורי התמותה לכל ירידה של 5% בשינה בשלב REM לאחר תקנון למגוון משתנים (יחס סיכון מתוקן לגיל של 1.12; יחס סיכון מתוקן במלואו של 1.13, רווח בר-סמך 95% של 1.08-1.19). התוצאות היו דומות בהערכת תמותה עקב מחלות לב וכלי דם ותמותה מסיבות אחרות.

 

בקרב חולים עם שינה בשלב REM בהיקף של פחות מ-15% תועדו שיעורי תמותה גבוהים יותר, בהשוואה לאלו עם שינה בשלב REM בהיקף של 15% ומעלה, אשר נעו בין 1.20 ועד 1.35.

 

ממצאים דומים תועדו במדגם WSC, למרות הגיל הצעיר יותר של המשתתפים במדגם זה, הכללת נשים ומעקב ארוך יותר (יחס סיכון של 1.13, רווח בר-סמך 95% של 1.08-1.19). ניתוח סטטיסטי העיד כי שינה בשלב REM הינה שלב השינה החשוב ביותר שנקשר עם הישרדות החולים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ירידה באחוז שינה בשלב REM מלווה בסיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה, תמותה עקב מחלות לב וכלי דם ותמותה עקב סיבות לא-ממאירות בשני מדגמים בלתי-תלויים.

 

JAMA Neurol. Published online July 6, 2020

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<