חדשות

תובנות חדשות אודות ההשפעות הנוירו-התנהגותיות של שימוש בקנאביס חוקי (JAMA Psych)

12/07/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Psychiatry מדווחים חוקרים על תוצאות אחד המחקרים הראשונים להערכת הקשר בין צריכת קנאביס מותר בחוק ובין התוצאות הפרמקולוגיות ונוירו-התנהגותיות, עם ממצאים מעט מפתיעים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי העליה המהירה בשוק הקנאביס החוקי כוללת שימוש במוצרים חדשים ומאוד פוטנטיים, אשר השפעתם לא תוארה עד כה לאור ההגבלות הפדראליות בנוגע למחקרי קנאביס. מחקר העוקבה הנוכחי נערך בקרב משתתפים מהקהילה ומאוניברסיטה, כאשר משתמשים בצמח קנאביס ומשתמשים בתרכיזים חולקו באקראי למוצרים הכוללים ריכוז THC גבוה לעומת ריכוז THC נמוך. המשתתפים השלימו הערכה בתחילת המחקר, אשר כללה שלוש נקודות זמן: לפי, מיד לאחר ושעה לאחר חשיפה בהתאם לרצונם לתרכיז ולצמח המותר בחוק.

 

מבין 133 משתתפים, 55 משתמשים קבועים בפרח קנאביס (41.4%) ו-66 משתמשים קבועים בתרכיז קנאביס (49.6%) הקפידו על הוראות השימוש בקנאביס במסגרת המחקר ולחוקרים היו נתונים מלאים לאורך המחקר.

 

המשתתפים בפרחים חולקו באקראי לשימוש בפרח שכלל 16% או 24% של THC ומשתמשים בתרכיז חולקו באקראי לשימוש בתרכיז THC של 70% או 90%. התוצאים העיקריים שנבחנו היו קנבינואידים בפלזמה, הרעלה תרופתית סובייקטיבית ובדיקות להערכת משימות נוירו-התנהגותיות להערכת קשב, ריכוז, עיכוב תגובה ואיזון.

 

בסופו של דבר, 121 משתתפים השלימו את המחקר ונכללו בניתוח הנתונים: 55 משתמשים בפרחים (גיל ממוצע של 28.8 שנים) ו-66 משתמשים בתרכיז (גיל ממוצע של 28.3 שנים). בקרב משתמשים בתרכיז, בהשוואה למשתמשים בפריח תועד בפלזמה ריכוז גבוה יותר של THC ושל 11-Hydroxy9-THC בכל נקודות הזמן.

 

לאחר מתן קנאביס כאוות רצונם, ריכוז THC הממוצע בפלזמה עמד על 1.016 מיקרוגרם/מ"ל בקרב משתמשים בתרכיז ועל 455 מיקרוגרם/מ"ל בקרב משתמשים בפרח.ץ מרבית המדדים הנוירו-התנהגותיים לא השתנו בעקבות צריכת קנאביס בטווח הקצר. עם זאת, זיכרון מילולי מאוחר ותפקוד שיווי משקל נותרו פגועים לאחר השימוש. לא תועדו הבדלים בתוצאים לפי סוג המוצר (פרח או תרכיז) או הפוטנטיות של המוצרים.

 

ממצאי המחקר מספקים מידע אודות הקשר בין שימוש בקנאביס חוקי ובין התוצאות הפרמקולוגיות והנוירו-התנהגותיות. שימוש קצר-טווח בתרכיז לווה בחשיפה גבוהה יותר ל-THC.

 

JAMA Psych. Published online June 10, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<