חדשות

שינוי אריזת חפיסות סיגריות והמחירים הוביל להפחתה ניכרת בהיקף מכירות סיגריות בבריטניה (Tob Control)

15/07/2020

 

היקף מכירת סיגריות ירד באופן חדר בבריטניה בחודשים שלאחר ההחלטה על אריזה סטנדרטית והעלאת מחיר המינימום של חפיסת סיגריות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Tobacco Control. החוקרים ממליצים למדינות אחרות לשקול ליישם את שתי הגישות הללו במסגרת המאמצים לשיפור בריאות הציבור.

 

מדיניות אריזה סטנדרטית של סיגריות שהוכנו במפעל וטבק לגלגול עצמי, בשילוב עם קביעת מס בלו מינימאלי, קיימות בבריטניה החל ממאי 2017 עם תקופת מעקב בת 12 חודשים. במאמר הנוכחי ביקשו החוקרים לתאר לראשונה את השינוי בהיקף מכירות טבק.

 

החוקרים השלימו ניתוח של נתונים מרשתות סופרמרקט וחנויות נוחות אודות מכירות טבק ואספו נתונים אודות 107,572 חודשי מעקב. הם בחנו את הנתונים במהלך 10 חודשים (בין יוני 2015 ועד מרץ 2016) לפני שינוי המדיניות והמעבר לאריזות סטנדרטיות אל מול תקופה בת 10 חודשים לאחר יישום השינויים האמורים (יוני 2017 עד מרץ 2018).

 

מהנתונים עולה כי לאחר יישום שינויי המדיניות, כולל אריזות סטנדרטיות והעלאת מחיר המינימום של סיגריות, נרשמה ירידה חודשית ממוצעת בהיקף המכירות בהיקף של 6.4 מיליון סיגריות (רווח בר-סמך 95% של 0.1 מיליון עד 12.7 מיליון) מהר יותר בהשוואה למצב טרם החקיקה, קצב ירידה מהיר כמעט כפליים. מכירות סיגריות זולות שהוכנו במפעל, שבעבר היו במגמת עליה, התייצבו לאחר יישום המדיניות החדש. חברות הסיגריות דיווחו כי סך התשואה החודשית ירד מהיקף יציב של 231 מיליון פאונד לפני החקיקה ל-198 מיליון פאונד באפריל 2018.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי החלטה על אריזה סטנדרטית של ומס בלו מינימאלי מלווה בירידה משמעותית בהיקף המכירות ובתשואות של חברות טבק, עם הפסקת העליה הקודמת במכירת סיגריות זולות המושכות צעירים רבים.

 

Tob Control 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

בזמנו של ליצמן כשר הבריאות הוא התנגד למהלך הזה, יש לקוות שתחת שר הבריאות החדש תהיה כעת, במיוחד לאור התוצאות המדווחות כאן, נכונות לאמץ מדיניות זו.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<