חדשות

האם יש תועלת למתן פלזמה ממחלימים או היפר-אימונוגלובולינים לטיפול בחולי COVID-19? (מתוך Cochrane Database of Systematic Reviews)

17/07/2020

 

מסקירה חדשה שפורסמה ב-Cochrane Database of Systematic Reviews עולה כי עדיין לא ברור אם ישנה תועלת למתן פלזמה ממחלימים לחולים שאושפזו בשל COVID-19.

 

במסגרת הסקירה ביקשו החוקרים לבחון באופן רציף, עם פרסום עוד ועוד עדויות בנושא, אם מתן עירוי פלזמה ממחלימים או היפר-אימונוגלובולינים יעיל ובטוח לטיפול בחולים עם COVID-19. הם ערכו חיפוש במאגרי ארגון הבריאות העולמי, Medline, Embase, Cochrane COVID-19 Study Register, CDC COVID-19 Research Article Database וזיהו מחקרים שהושלמו וכאלו שעדיין פעילים. הסקירה כללה מחקרים להערכת פלזמה ממחלימים או היפר-אימונוגלובולינים לטיפול בחולים עם COVID-19.

 

הסקירה כללה 20 מחקרים (מחקר אקראי-מבוקר יחיד, 3 מחקרים התערבותיים לא-אקראיים, 16 מחקרים התערבותיים לא-אקראיים ולא-מבוקרים) עם 5,443 משתתפים, מהם 5,211 קיבלו פלזמה ממחלימים וכן זיהו החוקרים 98 מחקרים נוספים הנערכים בימים אלו להערכת פלזמה ממחלימים או היפר-אימונוגלובולינים, כולל 50 מחקרים אקראיים.

 

החוקרים בחנו את התוצאות מ-4 מחקרים אקראיים (מחקר אקראי-מבוקר אחד שהופסק מוקדם עם 103 משתתפים ו-3 מחקרים התערבותיים לא-אקראיים עם 236 משתתפים) להערכת היעילות של פלזמה ממחלימים, כאשר קבוצות הביקורת קיבלו טיפול סטנדרטי, ללא פלזמה ממחלימים. הם מדווחים כי לא ברור אם לפלזמה ממחלימים השפעה כלשהי על תמותה מכל-סיבה, אם טיפול זה מביא להארכת מרווח הזמן עד לתמותה, או אם למתן פלזמה ממחלימים השפעה כלשהי על התסמינים הקליניים לאחר שבוע, שבועיים וחודש.

 

סך כולל של 13 מחקרים עם 201 משתתפים דיווחו על אירועים חריגים בדרגת חומרה אפשרית של 3 או 4. מרבית האירועים החריגים הללו כללו תגובות אלרגיות או אירועים נשימתיים. החוקרים מדווחים כי לא-ברור אם לפלזמה ממחלימים השפעה על הסיכון לאירועים חריגים בדרגה מתונה-עד-חמורה. 14 מחקרים דיווחו על אירועים חריגים חמורים, אך לא ברור אם לפלזמה ממחלימים השפעה על מספר אירועים חריגים חמורים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ישנם הרבה סימני שאלה סביב התועלת של עירוי פלזמה מחולים שהחלימו מ-COVID-19 לטיפול בחולים המאושפזים עם הזיהום הנגיפי. באשר לבטיחות הטיפול, המידע בנוגע לאירועים חריגים היה מוגבל וישנן בעיקר עדויות בדרגת ודאות נמוכה מאוד בנושא.

 

 

Cochrane Database of Systematic Reviews 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<