חדשות

חשיבות ECMO בטיפול בחולים קשים עם COVID-19 (מתוך Medscape)

24/07/2020

 

כשל נשימתי חמור ועמיד לטיפול הינו אחד הסמנים האופייניים לדלקת ריאות עקב SARS-CoV-2, כאשר חולים רבים עם COVID-19 נדרשים להנשמה מלאכותית בשלב מוקדם במהלך המחלה, אך חלק מהחולים אינם מגיבים אף לתמיכה נשימתית מקסימאלית. במקרים אלו, רופאים בחלק מבתי החולים פנו לשימוש במכשיר ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) כמוצא אחרון בחולים נבחרים.

 

ההתוויה לשימוש במכשיר ECMO היא פשוטה: חולה עם כשל נשימתי שאינו מגיב להנשמה מלאכותית. מכשיר ECMO משמש לאחר מיצוי כלל האמצעים הקונבנציונאליים (שכיבה על הבטן, הנשמה מלאכותית, חמצן). שיעורי התמותה בקרב חולים אלו הם גבוהים מאוד.

 

עלו שאלות אודות התועלת של התחלת ECMO בשלב מוקדם יותר במהלך המחלה, אך אין מקום בו הדבר מבוצע באמת. הסיכונים משמעותיים, בפרט משנית לבעיות דמם.

 

בדומה להנשמה מלאכותית, מכשיר ECMO אינו משמש כטיפול ל-COVID-19, אך עשוי לסייע בהארכת ההישרדות של החולים עד חלוף המחלה. יעד הוא לשמור את החולים על ECMO זמן ארוך דיו בכדי לאפשר לריאות שלהם להתאושש. לאור זאת, כאשר מתחילים בטיפול, מכבים את המנשם כך שהריאות אינן חשופות עוד לברוטראומה עקב הנשמה בלחץ חיובי.

 

אין חולים אידיאליים לחיבור למכשיר ECMO, אך הסיכוי לתועלת גדול יותר בחולים צעירים ובריאים. מנגד, אין מקום לחיבור חולה עם פרוגנוזה גרועה מאוד (חבלת ראש חמורה או אירוע מוחי, לדוגמא) למכשיר ECMO.

 

בדומה לכל דלקת ריאות נגיפית, נדרשים 10-14 ימים להתאוששות הריאות. עם זאת, לעיתים לא נדירות, החולים נותרים מחוברים למכשיר ECMO למשך 2-3 חודשים לפני החלמה. החיסרון הוא שמכשיר ה-ECMO מצוי בשימוש לפרק זמן ארוך ואינו זמין לטיפול בחולים אחרים.

 

הסיכון העיקרי של חיבור ל-ECMO נוגע לאירועי דמם, ששכיחותם עומדת על 30% מהחולים. סיבוכים ארוכי-טווח משנית לחיבור למכשיר ECMO בילדים או מבוגרים קשורים למחלה הראשונית ולא לחיבור למכשיר ECMO.

 

מהנתונים הזמינים עד כה אודות חולי COVID-19 שחוברו למכשיר ECMO עולה כי שיעורי ההישרדות עומדים על 50-60%. חלק גדול מהחולים עדיין מחוברים ל-ECMO, כך שהתוצאות הסופיות אינן ידועות. חלק מהמרכזים מדווחים על שיעורי הישרדות של 80% בחולים שחוברו למכשירי ECMO.

 

 

 

למאמר במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לוובינר מוקלט שאירגן האיגוד לכירורגיה לב חזה ב-12/4 שבו השתתפו כ-350 רופאים ואנשי צוות רפואי . בוובינר הוצגו התובנות והמסקנות של מומחים מאירופה וארה"ב על השימוש ב-ECMO בחולי COVID-19 קשים.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<