חדשות

חוקרים מהאונ' העברית : מסתמנת שליטה בגל השני, אין צורך לבצע צעדי החמרה נוספים

30/07/2020

מאת מערכת אי-מד

למרות שהשבוע ישראל "הצליחה" לעבור את ארה"ב במספר הנדבקים השבועי למיליון נפש (211 לעומת 198) , דו"ח שמפרסמים היום מס' מומחים מהאונ' העברית טוען שהצעדים שננקטו בלמו את התפשטות המגיפה, ושמקדם ההדבקה המפורסם, R , נמצא כעת מתחת ל-1, כך שאין צורך בהחמרת צעדים.

המחברים טוענים ש:

הדו"ח מציג גם את תרחיש הנדבקים, המאושפזים והמתים

לפי מחברי הדו"ח, זוהי מגמת מקדם ההדבקה האפקטיבי :

ותרחיש המאושפזים הוא כדלקמן:

בניתוח מעניין שמוצג היום בדהמרקר נערכה השוואה בין הגל הראשון והשני, כשהמסקנות המרכזיות של הניתוח הן :

  • בגל השני כמות המאושפזים גבוהה יותר משל הגל הראשון, לרבות מספר החולים הקשים (כפי שגם ניתן לראות מהגרף שלעיל)
  • בגל השני ירידה בשיעורי התמותה מתוך החולים הקשים, המוסברת בשיעור נמוך יותר של חולים קשים קשישים ובשיפור באיכות ואפקטיביות הטיפול הרפואי (הגם שחשוב להזכיר שבעוד שבגל הראשון המערכת הרפואית הרגילה הושבתה למעשה, בגל השני הפעילות הרפואית השגרתית נמשכת כרגיל).

ללוח הבקרה של משרד הבריאות

הערת המערכת:  כדי לקבל תמונה מלאה יותר חשוב מאוד שתוצאות הסקר הסרולוגי שהחל בתחילת החודש יפורסמו ויילקחו בחשבון.  החשיבות והמשמעות של תוצאות הסקר היא בעיקר בהערכת האפקטיביות של החקירות האפידמיולוגיות/עדכוני השב"כ ב"קטיעת שרשראות ההדבקה". שכן, אם כמות הנדבקים האמיתית היא פי 3-7 מכמות הנדבקים המאומתים, והנדבקים האסימפטומטים  הם בעלי כושר הדבקה, אזי היכולת לאתר כל מי שהיה במגע עם נדבקים היא מוגבלת מאוד.  צריך להגיע לכמות גדולה מאוד של בדיקות יומיות מהירות ומערך איתור מהיר ויעיל בכדי להצליח להגיע לכל מי שהיה במגע עם מאומתים בכדי שהבדיקות ידגמו גם אסימפטומטיים.

אם היעד הזה אינו ריאלי, אז ייתכן שהמאמץ צריך להיות ממוקד, ויותר ממה שנעשה היום, בהגנה פרואקטיבית על האוכלוסייה בסיכון, כאשר הגדרת האוכלוסייה בסיכון צריכה לכלול לא רק את קבוצת הגיל המבוגר אלא גם תחלואת רקע.

יש אמנם עדויות לכך שההדבקה בקורונה, גם במקרים קלים ובאוכלוסיות שלכאורה אינן בסיכון עלולה לגרום לתופעות לוואי ממושכות גם לאחר ההחלמה, ולכן ההמלצות של חוקרים אחרים (ראו מאמר ב"הארץ'' - כאן) , שקראו בעצם "לפתוח" את הכל ובעצם לעודד הדבקה באוכלוסיות צעירות ובריאות בכדי להשיג חיסון עדר (שלטענתם הוא בר השגה בשיעור נמוך יותר של הדבקה מאוכלוסייה מכפי שהוערך בעבר, עד כ-20%), נראית הימור קצת מסוכן, ונראה הגיוני שגם האוכלוסיות שאינן בסיכון חייבות להמשיך לשמור על ההנחיות של עטית מסיכה, אי התקהלות ובוודאי שמירת היגיינה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<