חדשות

בדיקת דם ניסיונית עשויה לסייע בזיהוי ממאירות שנים טרם הופעת תסמינים (Nat Commun)

31/07/2020

 

בדיקת דם העשויה לזהות ממאירויות שנים טרם הופעת תסמינים מצויה בשלבי פיתוח. בדיקת PanSeer, המזהה סמני מתילציה בדם, שימשה בנבדקים בריאים וזיהתה בהצלחה חמישה סוגי ממאירויות ב-91% מהדגימות של נבדקים שאובחנו עם ממאירות בתוך ארבע שנים מאוחר יותר.

 

בדיקת PanSeer מבוססת על ניתוח מתילציה של דנ"א וסוקרת אחר חותמת דנ"א הקרויה CpG Methylation. התוצאות של מחקר מוקדם להוכחת-עיקרון פורסמו לפני שלוש שנים בכתב העת Nature Genetics.

 

לצורך המחקר הנוכחי אספו החוקרים נתונים ממחקר Taizhou Longitudinal Study, אשר כלל 123,115 משתתפים בגילאי 25-90 שנים שסיפקו דגימות דם לאחסון לטווח ארוך בין 2007-2014. המשתתפים היו במעקב לא-מוגבל לזיהוי ממאירויות על-פי מאגרי רישום סרטן ומאגרי נתונים של חברות ביטוח.

 

החוקרים זיהו 575 משתתפים שתחילה היו בריאים וללא-תסמינים, אשר בהמשך אובחנו עם אחת מבין חמש ממאירויות נפוצות (קיבה, וושט, מעי גס ורקטום, ריאה או כבד) בתוך 4 שנים מדגימת הדם הראשונית.

 

הודות לתכנית המחקר, החוקרים יכלו לבחון את הדגימות הן מהחולים עם ממאירות והן מאלו שהיו בריאים באותו מדגם. על-סמך 191 דגימות לפני-אבחנה, 223 דגימות לאחר-אבחנה ו-414 דגימות מנבדקים בריאים, הם יצרו מדגם אימון ומודל ולידציה.

 

שיטת לימוד-מכונה פותחה במטרה לסווג דגימות ככאלו מנבדקים בריאים או מאלו עם ממאירות, על-בסיס דגימות דם ממדגם האיזון. למערכת הסופית הייתה רגישות של 88% לדגימות לאחר-אבחנה ושל 91% לדגימות לפני-אבחנה עם סגוליות של 95%.

 

החוקרים מדגישים כי אינם יכולים לקבוע בוודאות כי לנבדקים לא היו תסמינים, אך הממאירות אובחנה שנים לפני שהם היו פונים להערכה רפואית. הם גם הצליחו לעקוב אחר הנבדקים ולכן ידעו לזהות את אלו שפיתחו ממאירות ואת אלו שנותרו בריאים וללא סרטן.

 

דרושים מחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה בדיקת PanSeer תהיה זמינה לשימוש קליני. לאור הדרישות הלוגיסטיות המורכבות הכרוכות בהשלמת מחקר הכולל למעלה מסוג ממאירות אחד, הם בחרו לחלק את הבדיקות לחמישה מחקרים שונים והחליטו להתחיל עם סרטן מעי גס. בימים אלו החוקרים מצויים קשר עם מנהל המזון והתרופות האמריקאי לקביעת תכנית המחקר.

 

Nat Commun. Published online July 21, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<