חדשות

שיעורי תחלואת שפעת עונתית נמוכים מאי-פעם בצל ההקפדה על ריחוק חברתי (מתוך Medscape)

05/08/2020

 

חוקי הריחוק החברתי ברחבי העולם שנועדו להפחית הדבקה בנגיף הקורונה הובילו במקביל לשיעורים הנמוכים אי-פעם של תחלואה שפעת עונתית, כך עולה מנתונים מוקדמים בנושא, המרמזים לכך שלאמצעים שהיו בשימוש השפעה חסרת תקדים על מחלות מדבקות אחרות.

 

בסין, בה החלו אמצעי הסגר הנרחב החלו לראשונה, נרשמה ירידה משמעותית בשיעור המקרים המדווחים של חצבת, חזרת וחלק מהזיהומים המועברים במגע מיני, אם כי הירידה בשיעור מקרי השפעת הייתה החדה ביותר.

 

משרד הבריאות מדווח על חודש על שיעור הזיהומים החדשים ומהנתונים עולה כי חלה ירידה של למעלה מ-90% בהיקף המחלות הזיהומיות מתחילת הסגר, מממוצע של כ-290,000 מקרים בחודש לממוצע של 23,000 מקרים בחודש.

 

מערכת מעקב שפעת בקנדה גם דיווחו על שיעורים נמוכים באופן חריג של שפעת בדו"ח האחרון, כמו גם מדינות אחרות אשר דיווחו על נתוני מעקב שבועיים אחר נגיף השפעת, כולל בריטניה ואוסטרליה.

 

בדו"ח השבועי האחרון מדרום רואיה עלה כי נרשמה ירידה של 83% בשיעור המקרים, בהשוואה לאותה תקופה בשנה שעברה. ממשרד הבריאות באוסטרליה נמסר כי מדובר בשיעורים הנמוכים אי-פעם של אשפוזים עקב זיהומים נגיפיים אחרים בתקופה זו של השנה.

 

בעוד שמומחים טוענים כי הירידה בזיהומי שפעת הפחיתה את העומס על מערכות הבריאות והפחיתה את מספר מקרי התמותה עקב שפעת, קיים גם חשש כי הירידה חסרת התקדים במקרים תשפיע לרעה על רמת החסינות של האוכלוסייה בעונות הבאות.

 

מארגון הבריאות העולמי נמסר לאחרונה כי יש לבחון בזהירות את נתוני המעקב אחר זיהומי שפעת, לאור היכולת המוגבלת לדווח על שיעורים אלו בחלק מהמדינות במהלך מגפת COVID-19.

 

ההשפעה של הסגר על מחלות אחרות, דוגמת HIV או שחפת, עשויה להתברר רק בעוד שנים.

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<