חדשות

מגפת ההשמנה מסכנת את יעילות פיתוח חיסון כנגד COVID-19 (מתוך Medscape)

07/08/2020

 

בעידן בו כולם מחכים בכיליון עיניים לפיתוח חיסון כנגד נגיף הקורונה, למגפת ההשמנה עשויה להיות השלכות משמעותיות. ידוע כי חיסונים המיוצרים להגנה על הציבור מפני שפעת, הפטיטיס B, טטנוס וכלבת הם פחות יעילים במבוגרים עם השמנה, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית וסביר להניח כי הדבר יהיה נכון גם לחיסונים כנגד COVID-19.  

 

בארצות הברית למעלה מ-107 מיליון מבוגרים עם השמנה והיכולת שלהם לשוב לעבודה, לדאוג לבני משפחתם ולשוב לחיי השגרה שלהם עלולה להיפגע במידה והחיסון כנגד נגיף הקורונה יהיה פחות יעיל באוכלוסיה זו.

 

השמנה הינה גורם סיכון משמעותי לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם ומחלות ממאירות. עם זאת, מדענים העוסקים בתחום האימונו-מטבוליזם מצאו כי השמנה גם מפריעה לתגובה החיסונית של הגוף ומציבה אנשים עם השמנה בסיכון מוגבר לזיהום ע"י פתוגנים דוגמת שפעת ונגיף הקורונה החדש. במקרה של שפעת, השמנה זוהתה כגורם סיכון המקשה עוד יותר לחסן מבוגרים כנגד הנגיף. עולה השאלה האם הדבר נכון גם במקרים של COVID-19.

 

מערכת חיסון בריאה מגבירה ומפחיתה תגובה דלקתית לפי הצורך, עם גיוס כדוריות דם לבנות וחלבונים להילחם בזיהום. חיסונים פועלים על-בסיס התגובה הדלקתית הנ"ל. עם זאת, מבדיקות דם עולה כי באנשים עם השמנה ואלו עם גורמי סיכון מטבוליים אחרים, דוגמת יתר לחץ דם וסוכרת, קיים מצוי כרוני של דלקת קלה.

 

רקמת שומן בבטן, בכבד ובאיברים אחרים אינה רקמה חסרת פעילות; הרקמה מכילה תאים מיוחדים המפרישים הורמונים, דוגמת לפטין, העשויים להשרות מצב של דלקת כרונית. למרות שהמנגנונים הביולוגיים אינם מובנים במלואם, דלקת כרונית מפריעה לתגובה החיסונית לחיסונים וככל הנראה מציבה אנשים עם השמנה בסיכון מוגבר למחלות ברות-מניעה גם לאחר קבלת חיסון.

 

חיסון יעיל מעורר שריפה מבוקרת בתוך הגוף, במטרה ליצור זיכרון תאי של פלישה מדומה של פתוגן, אשר מעולם לא התרחשה באמת. עדויות לפיהן בשמנים תגובה מופחתת לחיסונים נפוצים תוארה לראשונה בשנת 1985 כאשר עובדי בתי חולים עם השמנה אשר קיבלו חיסון כנגד הפטיטיס B הדגימה ירידה משמעותית בהגנה 11 חודשים לאחר החיסון, ירידה אשר לא תועדה באלו שחוסנו ולא היו שמנים. מגמה זו תועדה גם במחקר המשך בו נעשה שימוש במחטים ארוכות יותר במטרה להבטיח כי החיסון הוזרק לשריר ולא לשומן.

 

החוקרים מדגישים כי החיסונים עדיין יעילים במטופלים עם השמנה וגם אם היעילות מעט פחותה, עדיין ההמלצה היא כי יקפידו לקבל את החיסונים המומלצים.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<