חדשות

COVID-19: מה ידוע על חסינות וחיסונים? (BMJ)

07/08/2020

 

עם דיווחים מוקדמים מתוצאות מחקרים להערכת חיסון כנגד COVID-19 ומאמרים נוספים השופכים אור על החסינות במקרים אלו, מומחים פרסמו בכתב העת BMJ מאמר שנועד לעדכן בכל הידוע עד כה אודות חסינות וחיסונים כנגד COVID-19.

 

במהלך החודש האחרון פורסמו שני מאמרים בכתב העת Lancet אשר דיווחו על התוצאות המוקדמות של מחקרים להערכת שני חיסונים כנגד נגיף הקורונה. במחקר אחד מאוניברסיטת אוקספורד דווח על מחקר בשלב I/II שכלל למעלה מ-1,000 מבוגרים בריאים, בו נמצא כי החיסון ChAdOx1 nCoV-19 הוביל להשראת תגובה חיסונית משמעותית של תאי T ונוגדנים. במאמר שני מסין דיווחו חוקרים כי חיסון Ad5-nCoV, המפותח בשילוב עם CanSino Biologics, הדגים תגובה חיסונית של תאי T או נוגדנים ב-95% מאלו שקיבלו מינון גבוה של החיסון וב-91% מאלו שקיבלו מינון נמוך.

 

שני המאמרים הללו סיפקו תוצאות מבטיחות ומעודדות כי לפחות אחד מהחיסונים הללו יהיה יעיל כנגד הנגיף.

 

בכלי התקשורת דווח עוד כי חיסון Ad5-nCoV יינתן לאנשי צבא בסין וברוסיה הודיעו כי יחלו בייצור חיסון בספטמבר ובחיסון המוני באוקטובר. עם זאת, קיים חשש בכל הנוגע לאופן בחינת החיסון האפשרי, מאחר ואין מחקרים מרוסיה ברשימת מחקרים בשלב III של ארגון הבריאות העולמי.

 

במהלך החודשים האחרונים דובר רבות על תפקיד הנוגדנים במקרים של זיהומים, אך מדובר בחלק אחד בלבד מהתגובה החיסונית. מדענים בוחנים כעת מרכיב אחר בתגובה הנ"ל – תאי T. חלק מהחוקרים מלאי תקווה כי תאי ה-T יספקו הגנה ממושכת מפני הנגיף.

 

עוד מדווחים הכותבים כי עד כה ניתן דגש רב לחשיבות בדיקת נוגדנים, כאשר החיסרון הוא כי כעת מגלים כי מדובר באמצעי לא מהימן של חשיפה קודמת כפי שסברו בעבר, מאחר ותתכן ירידה בטיטר הנוגדנים לאחר 8 או 10 שבועות. בשלב זה אין נתונים כיצד לבחון את תגובת תאי T בקנה מידה רחב.

 

BMJ 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<