חדשות

ארגון הלב האמריקאי קובע כי הסיכון לנזק לבבי עולה על היתרונות הלבביים האפשריים של קנאביס (Circulation)

08/08/2020

 

בהצהרה מדעית מטעם ארגון הלב האמריקאי (American Heart Association) טוענים המומחים כי אין עדויות מוצקות התומכות בתועלת של שימוש בקנאביס על בריאות הלב וכלי הדם, כאשר מנגד הסיכונים הכרוכים בשימוש בקנאביס עלולים לגבור על כל תועלת אפשרית.

 

העליה בלגליזציה של שימוש בקנאביס ומוצרי קנאביס בארצות הברית הובילה אנשי מקצוע לבחון את הבטיחות והיעילות של קנאביס בכל הנוגע לבריאות הלב. בהצהרה שפורסמה בכתב העת Circulation החוקרים הסבירו כי למרות שהוכח כי קנאביס עשוי להקל על כאבים ועל תסמינים אחרים במצבים מסוימים, רופאים בארצות הברית היו מוגבלים ביכולתם לבחון את ההשפעות הלבביות של קנאביס לאור מגבלות החוק הפדראלי.

 

ההצהרה מתייחסת לסוגיות הנוגעות לשימוש בקנאביס בקרב חולים עם מחלות לב וכלי דם, או אלו בסיכון למחלות אלו. ממחקרים תצפיתיים עולה כי אין תועלת קרדיווסקולארית לשימוש בקנאביס.

 

המומחים מדגישים כי מאחר ומחלות לב עדיין מהוות את הגורם המוביל לתמותה בארצות הברית, חשוב להבין את הסיכון הקרדיווסקולארי הכרוך בשימוש בקנאביס.

 

הגישות הנפוצות בכל הנוגע לקנאביס עשויות להציב את המשתמשים בסם בסיכון. על-פי אחת האמונות השגויות, קנאביס הינו סם טבעי ולכן בטוח לשימוש. בדומה לכל תרופה אחרת, לקנאביס יש תופעות לוואי, שחלקן עשויות להשפיע על הלב וכלי הדם. ייתכנו אינטראקציות בין-תרופתיות משמעותיות מאחר ו-CBD ו-THC, שני מרכיבים בקנאביס, מעכבים את CYP3A4, האחראי למטבוליזם של חלק גדול מהתרופות המשמשות לטיפול במחלות לב וכלי דם.

 

לרוע המזל, חלק גדול מהנתונים בספרות הרפואית מבוסס על מחקרים תצפיתיים בשל המגבלות הפדראליות הנוגעות לשימוש בקנאביס.אעפ"י כן, יש רמזים לסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים על-רקע שימוש בסם, כולל אוטם לבבי, אי-ספיקת לב ופרפור פרוזדורים. יש להשלים מחקרים פרוספקטיביים להערכת הבטיחות הקרדיווסקולארית של קנאביס.

 

Circulation. 2020 Aug 5

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<