חדשות

ילדים רבים עם COVID-19 אינם מציגים תסמינים קלאסיים של הזיהום (Hosp Pediatr)

11/08/2020

 

מרבית הילדים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה לא סבלו ממחלה נשימתית, כך עולה מנתוני מחקר רטרוספקטיבי שפורסמו בכתב העת Hospital Pediatrics.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ילדים היוו פחות מ-5% מכלל מקרי COVID-19 בארצות הברית, אך אין נתונים רבים אודות ההתייצגות הקלינית של ילדים עם הזיהום הנגיפי.

 

מדגם המחקר כלל 22 ילדים בגילאי 11 ימים עד 18 שנים (45% תינוקות מתחת לגיל שנה), אשר נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה בבדיקת PCR ואושפזו לבית חולים יחיד לאורך תקופה של ארבעה שבועות, בין 18 במרץ ועד 15 באפריל, 2020.

 

מבין הילדים, 9 חולים (41%) התייצגו עם מחלה נשימתית ו-7 (32%) נדרשו לתמיכה נשימתית. מבין ארבעה חולים שנדרשו להנשמה מלאכותית, שניים סבלו ברקע ממחלת ריאות. שני החולים האחרים שנדרשו לאינטובציה כללו חולה אחד עם שיתוק מוחין וסטאטוס אפילפטיקוס וחולה אחד שהתייצג עם דום לב.

 

מרבית הילדים אושפזו בתוך 3 ימים מהופעת התסמינים ולא תועדו מקרי תמותה במהלך תקופת המחקר. התסמין הנפוץ ביותר כלל חום ללא מקור ברור בחמישה תינוקות בגילאי 11-35 ימים, אשר היו בריאים בד"כ (23%). כל חמשת הילדים הללו השלימו הערכת אלח-דם, קיבלו טיפול אנטיביוטי אמפירי ושוחררו לביתם עם תרביות שליליות לחיידקים בתוך 48-72 שעות. 10 ילדים נוספים הופיעו עם חום בשילוב עם תסמינים נוספים.

 

תסמינים אחרים כללו תסמינים נשימתיים (9 חולים), עייפות (6 חולים), פרכוסים (2 חולים) וכאבי ראש (חולה אחד).

 

מרבית הילדים עם מחלה נשימתית קיבלו טיפול תומך וטיפול אנטיביוטי, אך שלושה מאלו תחת הנשמה מלאכותית קיבלו גם טיפול ב-Remdesivir; כל השלושה בסופו של דבר נגמלו מהנשמה.

 

הפרעות נוירולוגיות תועדו בשני חולים: ילד בן 11 שנים שהיה בריא בד"כ והתייצג עם חום, כאבי ראש, בלבול ופרכוס, אך בסופו של דבר חל שיפור ללא סיבוכים; וילדה בת 12 שנים עם שיתוק מוחין עם אבחנה חדשה של פרכוס ונדרשה להנשמה מלאכותית, אך בסופו של דבר השתפרה למצבה הבסיסי.

 

ממצאי המחקר עומדים בניגוד לנתונים המוקדמים לפיהם מחלה נשימתית בחומרה שונה הייתה התמונה הקלינית העיקרית בילדים עם COVID-19, אך תמכו במטה-אנליזה עדכנית יותר שכללה 551 מקרים.

 

הממצאים גם מדגישים את חשיבות בדיקות אוניברסאליות של ילדים, כאשר בדיקת כל המאושפזים לא רק תוביל לזיהוי מוקדם של מקרים במהלך האשפוז, אך גם תסייע במניעת חשיפה לא-מכוונת של חולים אחרים ואנשי צוות רפואי, תסייע בבידוד הנדבקים ובשימוש בציוד מיגון אישי.

 

Hosp Pediatr 2020, July

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<