חדשות

פרופ' גמזו בהצהרה מיוחדת: החשש הוא מהתקדמות מעריכית, ובמקרה כזה אם תהיה גם התפשטות לעוד ערים כנראה שלא יהיה מנוס מסגר כללי

03/09/2020

מאת מערכת אי-מד

הפרוייקטור, פרופ' רוני גמזו פרסם היום הצהרה מיוחדת, נרגשת משהו, לתקשורת. 

גמזו הדגיש כי "אנחנו רואים עלייה גבוהה מאוד של כמות התחלואה והחולים החדשים במגזר החרדי בשבוע האחרון. לאחר שהחברה החרדית במאמץ ארוך ובהצלחה הצליחה להוריד את רמת התחלואה - היא עלתה שוב בעשרת הימים האחרונים באופן מטריד. חלקו קשור בבדיקות חיוביות במסגרת הישיבות אבל חלק גדול בתוך היישובים."

עוד הוסיף כי "קשה שלא לקשור את זה להתחלת הלימודים ב-א' אלול ולסיום של תקופת בין הזמנים, שיש בה הרבה אירועים במגזר החרדי. אבל כרגע יש התפרצות משמעותית שמטרידה את כולנו וחייבים לעשות הכל כדי לעזור לחברה החרדית להקטין את התחלואה.

בנוסף ציין גמזו כי  "רואים גם עלייה מסוימת באוכלוסייה הכללית - בערים מעורבות, שכונות, ראיתי את זה באשדוד השבוע. תחלואה שמגיעה ומטפסת ביממה אחת מכ-2,100 ל- 3,000 פלוס מדאיגה אותי מאוד. כי זה השלב שאתה חושש שאתה מגיע להתקדמות מעריכית.

 

הגבלה נוספת של תנועה ומסחר ועסקים והתקהלויות ופנאי בעיר עם תחלואה גבוהה נועדים לעזור לעיר ולתושבים להפחית את התחלואה. כי לא ניתן תמיד להפחית רק על ידי צעדים אישיים. צריך צעדים רוחביים של כלל היישוב.

 

אלה הגבלות קשות מאוד ורציתי להגביל 10 ערים אדומות וזה מה ששמתי על שולחן הממשלה. הממשלה נתנה לי אפשרות לשוחח עם יתר הערים ולבדוק איזה ערים עוד מתאימות. יתר הערים שלא יתאימו למגבלות הללו - ננהיג בהן עוצר לילי, כי אין ברירה, וסגירת מערכת החינוך. אלה צעדים מאד לא פשוטים. לכל עיר, לכל תושב.

"הצעדים הללו מאוד לא פשוטים לי ולקבינט הקורונה שדן בהם לאורך שעות, אבל כשאנחנו רואים התפרצות מעריכית וחוסר שליטה שלנו ושל העיר על מצב התחלואה - אין לנו ברירה. סיבה נוספת להגבלות כניסה ויציאה לעיר אדומה שכזו, בעיקר בערים שיש בהן תנועה ופעילות גבוהה - היא שאנחנו רואים ויודעים שעיר שכזו גורמת לתחלואה בערים אחרות עקב התנועה ממנה ואליה. ורואים את העברת התחלואה מעיר לעיר, במיוחד במגזר הערבי. במיוחד בחברה החרדית. זה קורה מעיר לעיר מעורבת. ממודיעין עילית ובני ברק - לשכונות באשדוד. רואים את זה כל הזמן וזה מכוון להדבקה בכל רחבי מדינת ישראל.

 

כשאנחנו נהיה מול ההיקפים האלה לא נצליח לשלוט במצב! זה הרגע שבתי החולים יקרסו. לכן המטרה שלנו היא בלימת ההתפשטות. לכן אנחנו נדרשים לצעדים שנוקטים אותם בלב כבד. כל ישראל במלחמה - וכולנו צריכים לעזור אחד לשני לצאת מהמצב הזה. יש ערים שהן יותר בחזית, והמאמצים שאנחנו שמים שם והצעדים שלנו - שונים מעיר ירוקה או צהובה. אבל בערים האדומות אני רוצה לעצור, כי ההיקפים הגדולים נמצאים מחוץ למגזרים ואל מול האנשים בגילאים היותר מבוגרים - וכשזה יגיע לשם נהיה במצב קשה מאוד.

אנחנו נכנסים לרגע מאוד קשה של המאבק בקורונה. הוא מאוד קשה לי, לקבינט, לראש הממשלה, לכל חברי הקבינט. אלה החלטות מאוד קשות - ולא משנה באיזו עיר. כולנו יחד בדבר הזה. כל הפוליטיקאים וכל המנהיגים. ולפעמים אני חוטף מפה ומשם - אני מאוד מבקש: אנחנו באירוע של מלחמה. אני מבקש מכולם להיות אחרי הממשלה והקבינט כגוף אחד.

יש לפנינו עוד החלטות קשות. צריכים לראות מה יהיה בימים הקרובים - האם התחלואה תימשך. בבקשה - שום חתונות היום! שום אירועים המוניים! שום התקהלות לא חוקית! שום זלזול בשום מסעדה ובשום מקום, כל אחד שלא שם את המסכה ומזלזל בכל אירוע שהוא - יורק בפרצוף של רופאים/ות ואחים/ות שעובדים 24/7 במחלקות הקורונה. זה רגע מכונן באירוע.

לתוכנית הרמזור ולהגבלות אין אפקט של שבוע. המטרה היא מניעת התפשטות ועזרה לערים להקטין את התחלואה. אני מצפה לבלום את הגידול המאסיבי שראינו ולראות בלימת התפשטות ליתר הערים. האם שבוע יספיק? זה מאוד צפוף אבל אני רוצה לראות האם יש אפקט של פתיחת מערכת החינוך על יתר הערים במדינת ישראל.

אם נראה התקדמות מעריכית - אראה אותה גולשת לכל הערים. ברגע שתהיה התקדמות מעריכית מחוץ לערים האדומות ונתעורר עם 60 ערים אדומות - זה מצב שאומר חוסר השתלטות, שמחייב צעדים כמו סגר.

 

הצעדים הללו של סגר על 10-8 ערים יובילו להפחתה בתחלואה, לא של 50%. ירידה או הקטנת הגידול? כן. האם זו הדרך הבלעדית להורדת התחלואה? אנחנו מבינים שאם רואים שאין עצירה והפחתה - נידרש לצעדים נוספים. המתווה שלי שהוצג כבר לפני 3 שבועות אמר שנצטרך נקודת בחינה מסוימת - 10 בספטמבר, עוד שבוע. היא נבחרה כשבוע וחצי אחרי פתיחת הלימודים. האם פתיחת שנת הלימודים ב-א' אלול עשתה שינוי? כן, ולכן נלחמתי על סגירת מערכת החינוך בערים האדומות. רוב המומחים אמרו לי שהמתווה של פתיחת הלימודים עדיין בטוח. לקראת 10 בספטמבר אצטרך לראות מה המצב. אנחנו באמת בנקודת מבחן".

 

גמזו הדגיש גם את הצורך בשמירה על קשישים, וביקש מהם שלא להיקלע להתקהלויות.

הוא ציין שהוא שואף לכך ששיעור הקשישים והחולים הכרוניים מסך התחלואה יהיה חד ספרתי.

 

לצפייה בתדריך

 

הערת המערכת: הבקשה של גמזו לשמור על הקשישים היא חשובה, אך נחזור ונאמר שעד שלא תהיה תכנית יזומה, רוחבית, לאומית, ופרואקטיבית שבה כל אדם ששייך לקבוצת הסיכון הגבוה יקבל תדרוך אישי מצוות המרפאה שאליה הוא שייך שבו ייאמר לו שהוא שייך לקבוצת סיכון גבוה, ושלכן עליו להקפיד הקפדה יתרה על הכלליים, ובנוסף לכך גם תוצע לו תמיכה וקו ישיר לדיווח על כל שינוי במצב הבריאותי -  נמשיך לראות מידי יום עשרות ואולי אף מאות נדבקים חדשים השייכים לקבוצת הסיכון הגבוה, וזהו האיום האמיתי המשמעותי ביותר על מערכת האשפוז.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<