חדשות

מחקרים מבריטניה מעידים על שכיחות גבוהה של תסמינים במערכת העיכול בילדים עם COVID-19 (מתוך BMJ)

10/09/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת BMJ מדווחים חוקרים כי תסמינים גסטרואינטסטינאליים נפוצים בילדים עם זיהום בנגיף הקורונה ובנוכחות תסמינים אלו יש לשקול השלמת בדיקה לנגיף.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי שכלל 992 ילדים בריאים (גיל חציוני של 10.1 שנים) של אנשי צוות רפואי מרחבי בריטניה. מהנתונים עלה כי 6.9% מהילדים נמצאו חיוביים לנוגדנים כנגד נגיף הקורונה. מחצית מהילדים שנמצאו חיוביים לנוגדנים שללו הופעת כל תסמין של הזיהום הנגיפי, אך בקרב אלו עם תסמינים של הזיהום הנגיפי, התסמינים הנפוצים ביותר כללו חום (31%), תסמינים במערכת העיכול, כולל שלשול, הקאות וכאבי בטן (19%) וכאבי ראש (18%).

 

מנתוני מחקר COVID-19 Symptom Study App שהחל בחודש מרץ בכדי לעקוב אחר תסמיני חולים עלה גם כן כי תסמינים גסטרואינטסטינאליים הופיעו בשכיחות גבוהה בילדים עם דגימות חיוביות לנגיף.

 

החוקרים הסבירו כי על-בסיס הממצאים הם מאמינים כי יש להוסיף את תסמינים גסטרואינטסטינאליים לרשימה הנוכחית של ממצאים המובילים להשלמת בדיקה לנגיף הקורונה – חום גבוה, שיעול ואובדן או שינוי בחוש הריח או הטעם. הם ממליצים להשלים בדיקה לנגיף הקורונה בילדים עם שלשול והקאות.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי תסמינים גסטרואינטסטינאליים נקשרו בקשר מובהק עם נוכחות נוגדנים כנגד נגיף הקורונה, מעבר למגע עם בן בית מאומת, עייפות ושינוי בחוש הטעם או הריח.

 

מומחים בתחום מסבירים כי המחקר מאשר את הצורך בהוספת מגוון רחב יותר של תסמינים לרשימה של תסמינים המובילים להשלמת בדיקה לנגיף הקורונה. כ-50% מהילדים לא סבלו משלושת התסמינים המרכזיים בגברים (חום גבוה, שיעול ואובדן או שינוי בחוש הטעם או הריח) ועשויים להופיע עם מגוון רחב של תסמינים לא-ספציפיים, כולל חולשה ואובדן תאבון, אם כי פריחה עורית זוהתה באחד מכל שישה ילדים עם הנגיף. חשוב שהורים ישאירו בבית ילדים עם סימנים לא-ספציפיים עד שיחושו בטוב, עד שהבדיקות יהיו מהירות ונגישות יותר.

 

BMJ 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<