חדשות

האם פרוביוטיקה עשויה לסייע במאבק נגד השמנה בילדות? (מתוך כנס ה-ECE)

14/09/2020

 

מתן תוספי פרוביוטיקה עשוי לסייע לילדים ומבוגרים צעירים עם השמנה, כך עולה מנתוני מחקר חדש מאיטליה שהצביעו על ירידה במשקל לצד שינויים בתנגודת לאינסולין עם התוספת התזונתית.

 

החוקרים גייסו למחקר 100 משתתפים בגילאי 6-18 שנים עם השמנה. המשתתפים לא סבלו מאלרגיות או מחלות כרוניות ולא נטלו תכשירים אנטיביוטיים, פרוביוטיים או פר ביוטיים במהלך 3 החודשים שטרם המחקר.

 

המשתתפים הקפידו על דיאטה ים-תיכונית עם בקרת צריכה קלורית וחולקו באקראי למתן תוספי פרוביוטיקה (Bifidobacterium breve BR03 ו- Bifidobacterium breve B632), או פלסבו, למשך שמונה שבועות. לאחר 4 שבועות הפסקה, המשתתפים חצו לקבוצה המקבילה והשלימו שמונה שבועות נוספים.

 

מהנתונים עלה כי הייתה השפעה שארית של הטיפול הפרוביוטי מתקופת הטיפול הראשונה, אשר נותרה זמן ארוך יותר ממרווח ההפסקה בין שני חלקי המחקר ולכן עשויה להשפיע על תוצאות השלב השני של המחקר.

 

בקרב משתתפים בקבוצת ההתערבות ובקבוצת הפלסבו תועדה ירידה משמעותית במדד מסת הגוף, בממוצע סטיות התקן של מדד מסת הגוף, בהיקף המותניים, בלחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי, ברגישות לאינסולין לאחר העמסת סוכר פומית וכן חלה וירידה בריכוז חיידקי E. coli. בהשוואה למטופלים בפלסבו, באלו שקיבלו טיפול פרוביוטי תועדה ירידה משמעותית נוספת בהיקף המותניים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לפתח גישות מותאמות אישית להפחתת משקל ולהבין טוב יותר את החשיבות של דיאטה ופרוביוטיקה על הרכב המיקרוביום.

 

מתוך כנס ה-European Congress of Endocrinology

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<