חדשות

הפרעות שימוש באופיואידים מעלות את הסיכון לסיבוכים על-רקע COVID-19 (מתוך Mol Psychiatry)

17/09/2020

 

הפרעות שימוש בחומרים, ובפרט הפרעות שימוש באופיואידים, מלוות בעליה משמעותית בסיכון ל-COVID-19, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Molecular Psychiatry.

 

המגפה העולמית של נגיף הקורונה התפתחה על-רקע מגפה קיימת של הפרעות שימוש באופיואידים והפרעות שימוש אחרות בארצות הברית. נכון להיום, יש מעט נתונים אודות הסיכונים והתוצאות בחולים עם הפרעות שימוש בחומרים שנדבקו בנגיף הקורונה.

 

החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת המבוסס על נתונים רפואיים ממוחשבים אודות למעלה מ-73 מיליון חולים, מהם 12,030 עם אבחנה של COVID-19.

 

מהנתונים עולה כי בחולים עם אבחנה של הפרעה בשימוש בחומרים במהלך השנה האחרונה תועד סיכון מוגבר משמעותית ל-COVID-19 (יחס סיכויים מתוקן של 8.699), עם השפעה שהייתה בולטת במיוחד באלו עם הפרעת שימוש באופיואידים (יחס סיכויים מתוקן של 10.244), או הפרעת שימוש בטבק (יחס סיכויים מתוקן של 8.222).

 

בהשוואה לחולים ללא הפרעת שימוש בחומרים, באלו עם הפרעת שימוש בחומרים תועדו שיעורי הימצאות גבוהים יותר משמעותית של מחלה כרונית של הכליות, כבד, ריאות, כמו גם שכיחות מוגברת של מחלות לב וכלי דם, סוכרת מסוג 2, השמנה וממאירות.

 

בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, בקרב חולים עם COVID-19 ואבחנה של הפרעת שימוש בחומרים תועדו תוצאות הרבה יותר גרועות, כולל סיכון מוגבר לתמותה (9.6% לעומת 6.6%, בהתאמה) ואשפוזים (41% לעומת 30.1%, בהתאמה).

 

ממצאים אלו מעידים כי בחולים עם הפרעת שימוש בחומרים, בפרט באלו עם הפרעת שימוש באופיואידים ואפרו-אמריקאים, קיים סיכון מוגבר משמעותית ל-COVID-19 וסיבוכי המחלה הזיהומית. לאור זאת, יש מקום להשלמת בדיקות סקר ולטפל בחולים עם הפרעות שימוש בחומרים כחלק מגישה נרחבת לבקרת המגפה, תוך הבטחת זמינות שווה לקבלת טיפול רפואי.

 

Mol Psychiatry 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<