חדשות

שיעורי הפוגה של סוכרת לאחר ניתוח בריאטרי גבוהים יותר בחולים שאינם תחת טיפול באינסולין (מתוך כנס ה-EASD)

01/10/2020

 

בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2 אשר לא טופלו מעולם באינסולין תועדו שיעורים גבוהים יותר של הפוגה בסוכרת עשר שנים לאחר ניתוח בריאטרי, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-European Association for the Study of Diabetes.

 

החוקרים השלימו מחקר תצפיתי שהחל בשנת 2006 וגייס חולים אשר היו מיועדים לניתוח בריאטרי בשל סוכרת מסוג 2. המשתתפים השלימו הערכה לפני הניתוח וכל 6-12 חודשים לאחר מכן, כולל בדיקות קליניות ומעבדתיות, לאורך תקופה של עשר שנים.

 

מרבית המשתתפים המחקר (76%) היו נשים והניתוח הנפוץ ביותר (76%) היה ניתוח מעקף קיבה, כאשר יתר החולים הופנה לניתוח שרוול קיבה. שני הניתוחים היו דומים בטיבם בהשגת הפוגה של סוכרת, אשר הוגדרה בנוכחות רמות סוכר בצום של מתחת ל-100 מ"ג/ד"ל וריכוז המוגלובין מסוכרר נמוך מ-5.7%.

 

בשנה הראשונה לאחר הניתוח, 75% מהחולים ענו על קריטריוני הפוגה של סוכרת. שיעור זה ירד ל-61% מהחולים לאחר חמש שנים ול-55% מהחולים לאחר עשור. בכל אחת משלוש נקודות הזמן הללו, 25% מהחולים אובחנו עם סוכרת מסוג 2, כאשר ב-14% תועדה הישנות לאחר חמש שנים וב-20% תועדה הישנות סוכרת לאחר עשור.

 

החוקרים מציינים מספר מאפיינים שונים של 47 החולים בהם תועדה הפוגה של סוכרת לאחר עשור, בהשוואה ל-17 החולים בהם תועדה הישנות סוכרת ו-21 החולים בהם הסוכרת נותרה לאחר הניתוח. הירידה במדד מסת הגוף שהושגה לאחר עשר שנים לא הייתה שונה משמעותית בין שלוש הקבוצות. עם זאת, שנה אחת לאחר הניתוח נרשמה ירידה גדולה יותר משמעותית במשקל הגוף בקבוצת החולים שהשיגו הפוגה של סוכרת, בהשוואה לאלו ללא הפוגה.

 

האיזון הגליקמי השתפר עם הזמן בשלוש הקבוצות לאחר ניתוח בריאטרי, אם כי השיפור היה גדול יותר באלו שנכנסו להפוגה.

 

החוקרים מדגישים כי אף אחד מהחולים שהשיג הפוגה של סוכרת לא טופל באינסולין, בעוד ש-12% מאלו בהם תועדה הישנות סוכרת ומחצית (52%) מאלו שנותרו עם סוכרת מסוג 2, קיבלו טיפול באינסולין.

 

חולים שהשיגו הפוגה לאחר שנה, 5 שנים, או 10 שנים, נטו יותר לסבול מסוכרת במשך פחות מחמש שנים, בהשוואה לאלו בהם נותרה סוכרת מסוג 2 לאחר הניתוח. משך הסוכרת הממוצע עמד על שנתיים באלו שהשיגו הפוגה לאחר הניתוח, בהשוואה ל-8 שנים באלו עם הישנות ו-13 שנים בחולים בהם נותרה אבחנת סוכרת לאחר הניתוח.

 

מניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לערפלנים מג'וריים עלה כי רק משך הסוכרת וטיפול באינסולין ניבאו הפוגה ארוכת טווח בסוכרת.

 

מתוך כנס ה-EASD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<