חדשות

האם היסטוריה של הצטננות עשויה לספק הגנה מסוימת מפני COVID-19? (מתוך mBio)

08/10/2020

 

לנגיף הקורונה מספר מאפיינים חשובים משותפים עם נגיפים אחרים הגורמים להצטננות והדמיון המבני עשוי להביא לכך שבאלו עם היסטוריה של הצטננות ישנה חסינות מסוימת כנגד נגיף הקורונה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת mBio, כתב העת של ה-American Society for Microbiology.

 

החוקרים כותבים כי מבין ארבע זני הנגיפים האנדמיים שנקשרו עם הצטננות, שניים הם Betacoronaviruses. מאחר ונגיף SARS-CoV-2 שייך לאותה משפחת נגיפים, החוקרים חיפוש תחילה אחר חלבוני מבנה מרכזיים משותפים. עם זאת, מחקרים מוקדמים לא הדגימו עדויות לתגובתיות-צולבת משמעותית.

 

כעת החוקרים השוו בין 26 חולים לא-מאושפזים, בשלב ההחלמה של COVID-19, אל מול 20 אנשי צוות רפואי בריאים ללא אבחנה קודמת של COVID-19 ומדגם נוסף של 21 מבוגרים בריאים שהשלימו בדיקות לפני תחילת המגפה.

 

אחד הקשרים עם הנגיפים המובילים להצטננות נגע לשכיחות הגבוהה של נוגדני Immunoglobulin G או IgG כנגד S2 בנבדקים שלא נחשפו לנגיף וככל הנראה נובע מחשיפה לנגיף קורונה הומאני. תגלית זו עשויה לספק הסבר לטווח הרחב של חומרת COVID-19.

 

המסר העיקרי והחשוב ביותר של העבודה הנוכחית הוא כי זיהום בנגיף הקורונה מוביל לייצור ו/או הרחבת אוכלוסיית תאי B המזהים את חלבוני SARS-CoV-2. תאים אלו מתווכים את תגובת הנוגדנים המשנית המתאפיינת בייצור מהיר של כמות רבה של נוגדנים בעלי אפיניות גבוהה כנגד הנגיף. בנוסף, התגובה מבססת את אוכלוסיית תאי זיכרון, כך שתאי B אלו נותרים למשך שנים רבים, ייתכן אף לאורך עשרות שנים.

 

mBio. Published online September 25, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<