חדשות

רמות NT-proBNP מסייעות בחיזוי הסיכון לתמותה של חולי קורונה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-Heart Failure Society of America)

18/10/2020

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Heart Failure Society of America עולה כי רמות NT-proBNP בעת הקבלה לאשפוז של חולים עם אבחנה של COVID-19 עשויות לסייע בחיזוי מהלך המחלה, עם שיעורי תמותה מוגברים בחולים עם רמות NT-proBNP מוגברות וללא היסטוריה של אי-ספיקת לב.

 

המחקר הנוכחי כלל 303 מבוגרים ללא היסטוריה של אי-ספיקת לב, אשר אושפזו לבית חולים בתמונה של דלקת ריאות חמורה על-רקע COVID-19 בין 1 במרץ ועד 15 באפריל. החוקרים לא כללו במחקר חולים שחוברו למכונת הנשמה או מתו בתוך 24 שעות מהאשפוז.

 

בקרב חולים עם רמות NT-proBNP של לפחות 156 ננוגרם/ליטר ומעלה (חציון רמות NT-proBNP) בעת הקבלה לאשפוז היו מבוגרים יותר, עם שכיחות גבוהה יותר של פרפור פרוזדורים ומדד מסת גוף נמוכה יותר.

 

שיעורי התמותה הכוללים לאחר חציון של 12 ימים עמדו על 24.3%, כאשר 19.4% מהחולים הונשמו ושרדו עד לשחרור מבית החולים. שיעורי התמותה לאחר 28 ימים עמדו על 38.4% בחולים עם רמות NT-proBNP מעל לחציון, בהשוואה ל-10.5% באלו עם רמות נמוכות מ-156 ננוגרם/ליטר (p<0.001).

 

יחס הסיכון לתמותה לכל הכפלת ריכוז NT-proBNP בעת הקבלה לאשפוז עמד על 1.29 (רווח בר-סמך 95% של 1.17-1.43, p<0.001), לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים, סוכרת, מחלת עורקים כלילית, פרפור פרוזדורים, מדד מסת גוף וסטורציה בתחילת המחקר. יחס הסיכון עמד על 1.09 (רווח בר-סמך 95% של 1.01-1.18) לתוצא סיום משני משולב שכלל תמותה או הנשמה מלאכותית.

 

ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של רמות הסמן בחולים עם COVID-19, מעבר לשימוש ברמות NT-proBNP באבחנת אי-ספיקת לב והערכת הסיכון של החולים הללו. ייתכן כי הערכת רמות NT-proBNP תסייע בקביעת יעדי הטיפול.

 

למרות שהסיבה הפיזיולוגית או הגורם לעליה ברמות NT-proBNP במקרים אלו אינה ברורה, ייתכן כי הרמות המוגברות משקפות את הנזק לשריר הלב משנית לזיהום הנגיפי, או שנובעות מעומס נפח המוביל לתסמינים.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-Heart Failure Society of America

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<