חדשות

עדויות ראשונות לתועלת במתן אספירין לחולי COVID-19 (מתוך Pharmaceutical Journal)

06/11/2020

מאת מערכת אי-מד

כבר מימיה הראשונים של מגיפת הקורונה היה ידוע  כי הזיהום מגביר את הסיכון לקרישי דם,  לפעמים קטלניים, בריאות, בלב ובאיברים אחרים.

כעת מס' מחקרים מצביעים על כך שאספירין – כידוע, תרופה זולה ללא צורך במרשם - עשויה לסייע לחולי COVID לשרוד בכך שהיא מסייעת במניעת קרישי דם אלה.

החוקר בריטי, פרופסור פיטר הורבי מאוניברסיטת אוקספורד, אמר לוועדת הקורונה  בפרלמנט כי אספירין שנוספה לאחרונה לבחינת יעילות כנגד COVID-19       במסגרת מחקרים אקראיים עשוייה לסייע בעצירת קרישי הדם בריאות.

לדבריו, "קרישה היא בעיה גדולה". "אספירין הוא תרופה זולה ונפוצה שבמידה ותימצא כיעילה עשוייה לסייע באופן מאוד משמעותי להתמודדות במחלה"

בינתיים, מחקר שבוצע בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מרילנד הראה כי לחולי COVID היו פחות סיבוכים כאשר נטלו אספירין.

ע"פ המחקר שפורסם ב- Anesthesia and Analgesia נעשה מעקב אחר 412 חולים שנדבקו בוירוס הקורונה, כאשר  98 מהחולים שקיבלו אספירין כשבוע לפני קבלת בית החולים, או תוך 24 שעות מרגע הקבלה, בהשוואה לקבוצה שלא קיבלה אספירין .

החוקרים מדווחים כי חולים שקיבלו אספירין היו בסיכון נמוך יותר ב -43% לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ     (ICU), וסיכון נמוך יותר של 44% לצורך בסיוע בהנשמה, וירידה של 47% בתמותה.

  החוקר הראשי , ד"ר ג'ונתן צ'או, מסכם כי "זה ממצא קריטי שיש לאשר באמצעות ניסוי קליני אקראי, ואם הממצא שלנו יאושר, זה יהפוך את האספירין לתרופה הראשונה הזמינה, ללא מרשם, להפחתת התמותה בחולי COVID-19."

לדיווח במדסקייפ

הערת המערכת: בהקשר זה נציין שהתקיימו מספר דיונים אצלנו בסוגיית הפרעות הקרישה בחולי COVID-19 ומתן טיפול מניעתי :  לדיון מומחים בהשתתפות פרופ' רז וד"ר בליקשטיין , לוובינר המוקלט בנושא בהשתתפות פרופ' מטצקי, ד"ר אביבית כהן ופרופ' רז.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<