חדשות

שליש מהחולים ששרדו אשפוז ביחידת טיפול נמרץ עלולים לפתח הידרדרות קוגניטיבית (Crit Care Med)

20/11/2020

 

חולים רבים שורדים אשפוז ביחידות טיפול נמרץ בשל מחלה קריטית, רבים סובלים ממוגבלות גופנית העשויה לחלוף או להישאר לאורך זמן, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Critical Care Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חסרים קוגניטיביים ופסיכולוגיים לאחר אשפוז ביחידת טיפול נמרץ מלווים באיכות חיים נמוכה יותר, עליה בתמותה וניצול משאבים. כעת הם ביקשו לבחון את שיעורי ההימצאות והשינויים לאורך זמן בהידרדרות מצב תפקודי של מטופלים ששרדו אשפוז בשל מחלה קריטית לא-כירורגית במהלך העשור האחרון.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שהתבסס על מאגר Cerner Acute Physiology and Chronic Health Evaluation עם נתונים מ-23 בתי חולים בארצות הברית בין השנים 2008-2016. הם כללו מבוגרים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ ושרדו את האשפוז, עם תיעוד המצב התפקודי בעת האשפוז והשחרור מבית החולים. המצב התפקודי סווגו כעצמאי לחלוטין, תלות חלקית, או תלות מלאה.

 

מהנתונים עולה כי הידרדרות במצב התפקודי תועדה ב-38,116 משתתפים (29.3%). במהלך העשור האחרון, הידרדרות במצב התפקודי עלתה בכל קטגוריית מחלה, כמו גם באופן כולל (יחס שיעורי הימצאות של 1.15; p<0.001). היקף ההידרדרות התפקודית עלה גם לאורך הזמן (יחס סיכויים של 1.03; p<0.001), כאשר הסיכויים הגבוהים ביותר להידרדרות חמורה במצב התפקודי תועדו בחולים עם תחלואה המטולוגית, אלח-דם, מחלה נוירולוגית וריאתית.

 

לאחר אשפוז בשל מחלה קריטית לא-כירורגית נרשמה עליה בשיעורי הימצאות הידרדרות תפקודית והיקף ההידרדרות במצב התפקודי, למרות מאמצים בעשור האחרון להפחתת פגיעה בתפקוד על-רקע אשפוז בטיפול נמרץ.

 

הפחתת מוגבלות על-רקע אשפוז ביחידות טיפול נמרץ עשוי להביא לשיפור שיעורי התמותה בקרב השורדים, לשפר את איכות החיים ולהפחית את הפניות לטיפול רפואי.

 

Crit Care Med. 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<