חדשות

האם מסכות הפנים באמת יעילות כנגד נגיף הקורונה? (Ann Intern Med)

21/11/2020

 

ההמלצה להקפיד על שימוש במסכות כירורגיות, בשילוב עם אמצעים אחרים להגבלת התפשטות נגיף הקורונה, לא הפחיתה את שיעור זיהומי SARS-CoV-2 באופן משמעותי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מדנמרק, שפורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים תצפיתיים הציעו כי הקפדה על שימוש במסכות עשויה להפחית את התפשטות נגיף הקורונה. עם זאת, לא ברור אם הקשר הנ"ל נובע מהגנה על האדם הקפיד על השימוש במסכה או עקב הפחתת הפצת הנגיף ע"י זה שעוטה מסכה. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון אם ההמלצה לשימוש במסכות כירורגיות מחוץ לבית הובילה להפחתת הסיכון להדבקה בנגיף הקורונה בקרב אלו העוטים את המסכות באזורים בהם שימוש במסכות אינו נפוץ ואינו נכלל בהמלצות לציבור הרחב.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי ומבוקר שנערך בדנמרק בין אפריל ומאי השנה. מדגם המחקר כלל מבוגרים ששהו לפחות 3 שעות מחוץ לביתם ללא עטיית מסכה. ההתערבות כללה המלצה להקפיד על ריחוק חברתי בהתאם להמלצות למניעת התפשטות נגיף הקורונה, בשילוב עם אי-מתן כל המלצה לשימוש במסכה או עם המלצה לעטות מסכה כאשר שוהים מחוץ לבית בקרבת אחרים, עם אספקה של 50 מסכות כירורגיות והוראות לשימוש נכון.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעור זיהומי SARS-CoV-2 בקרב אלו שעטו מסכות לאחר חודש אחד, כפי שנקבע לפי בדיקת נוגדנים, PCR, או אבחנה בבית חולים. התוצא המשני היה תוצאה בחיובית בבדיקת PCR לנגיף נשימתי אחר.

 

המחקר כלל 3,030 משתתפים שחולקו באקראי לקבוצה שקיבלה המלצה לעטות מסכות ו-2,994 שנכללו בקבוצת ביקורת; מבין אלו, 4,862 משתתפים השלימו את המחקר. החוקרים ביקשו לבחון אם שימוש במסכות עשוי להפחית את ההדבקה באופן משמעותי, בהיקף של 50%, בהשוואה לאי-הקפדה על עטיית מסכות.

 

החוקרים תיעדו 42 מקרים של זיהום בנגיף הקורונה בקרב אלו שהקפידו לעטות מסכות (1.8%), בהשוואה ל-53 מקרים בקבוצת הביקורת בה לא הייתה המלצה לעטות מסכות (2.1%). ההבדל בין הקבוצות עמד על 0.3 נקודות אחוז ולא היה מובהק סטטיסטית (p=0.38). התוצאות היו דומות גם לאחר ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לאובדן משתתפים לאורך תקופת המעקב.

 

למחקר היו מספר מגבלות, אותן ציינו החוקרים, כולל מחסור בנתונים, היענות משתנה, תוצאות בדיקות ביתיות על-פי דיווח המשתתפים, העדר סמיות והעדר בחינה אם מסכות עשויות להפחית את הפצת הנגיף מאלו המקפידים על שימוש במסכות לאחרים.

 

החוקרים כתבו כי על-בסיס ממצאי המחקר, באוכלוסיה עם שיעורי הדבקה מתונים, דרגה מסוימת של ריחוק חברתי ושימוש לא נפוץ במסכות, ההמלצה לעטות מסכות כירורגיות, בשילוב עם אמצעים אחרים להגבלת התפשטות נגיף הקורונה, לא הפחיתה משמעותית את הסיכון להדבקה בנגיף הקורונה בקרב אלו שהקפידו על השימוש במסכות.

 

Ann Intern Med. 2020 Nov 18

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<