חדשות

האם חיסון כנגד נגיף הקורונה יוכל לעצור את התפשטות הנגיף? (מתוך אתר Medscape)

21/11/2020

 

מדענים המעורבים בבקרה על המחקרים להערכת חיסונים כנגד נגיף הקורונה ממתנים את ההתלהבות בכל הנוגע ליעילות החיסונים ומציינים כי המחקרים עדיין לא הוכיחו אם החיסונים יכולים למנוע הדבקה בנגיף הקורונה.

 

חברת פייזר דיווחה על 170 זיהומים (162 מקרים בקבוצת הפלסבו( ב-41,000 משתתפים במחקר שלה להערכת החיסון. חברת מודרנה דיווחה עד 95 מקרים (90 בקבוצת הפלסבו) בקרב 30,000 משתתפים במחקר להערכת החיסון שלה.

 

לדברי המומחים, עדיין לא ידוע אם המחוסנים עלולים להידבק ולכן להעביר את הנגיף לאחרים. מסיבה זו לצד סיבות נוספות, על הציבור להתכונן להמשך הקפדה על שימוש במסכות ועל אמצעי הזהירות הנדרשים עליהם הומלץ בחודשים האחרונים.

 

המומחים מעריכים כי ככל הנראה תידרש כשנה ויותר להשלמת מחקרים במטרה למצוא מענה לשאלו זו. עם השקת החיסונים כנגד הנגיף צפוי שחרור עכבות מצד הציבור, כאשר רבים צפויים לשוב לאכול במסעדות, ללכת לתיאטראות ואירועי ספורט, ללא הקפדה על שימוש במסכות. הסכנה בצעדים אלו נובעת מכך שגם אלו שחוסנו עדיין עשויים להיות נשאים א-תסמיניים ובאופן לא מודע להפיץ את הנגיף ולהדביק אחרים.

 

מאחר והמחקרים של חברת פייזר ומודרנה לא נועדו לבחון הפצה של הנגיף, דרושים מחקרים נוספים ונתונים נוספים שיצטברו במורד הדרך יסייעו להבין טוב יותר את משך הפצת הנגיף וכמות הנגיף בדגימות מחלל אף והלוע לאורך זמן. ממצאים אלו יספקו נתונים אודות עומס הנגיף במקרה של התפרצות.

 

בנקודת זמן זו לא ידוע מהם משך ורמת הנשאות של הנגיף באף הנדרשים להתפתחות זיהום וכיצד החיסון ישפיע על נתונים אלו. מדובר בשאלה חשובה, בעיקר לאור סקרים שהעידו על הסתייגות של רבים בציבור הרחב לקבל את החיסונים כנגד נגיף הקורונה, גם כאשר אלו יהיו זמינים לשימוש.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<