חדשות

רמות LDL נמוכות או גבוהות מלוות בסיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה (BMJ)

11/12/2020

 

באוכלוסיה הכללית, רמות LDL (Low-Density Lipoprotein) נמוכות וגבוהות מלוות בסיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה, כאשר הסיכון הנמוך ביותר לתמותה מכל-סיבה תועד בנוכחות ערכי LDL של 140 מ"ג/ד"ל, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת BMJ.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין רמות LDL ובין תמותה מכל-סיבה ולזהות את ריכוז חלקיקי LDL אשר נקשר עם הסיכון הנמוך ביותר לתמותה מכל-סיבה באוכלוסיה הכללית. לצורך כך, הם השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי, שכלל משתתפים שנבחרו באקראי מהאוכלוסייה הכללית בדנמרק.

 

מבין 108,243 מבוגרים בגילאי 20-100 שנים, 11,376 (10.5%) הלכו לעולמם במהלך המחקר, בגיל חציוני של 81 שנים. הקשר בין רמות LDL ובין הסיכון לתמותה מכל-סיבה היה בצורת U, כאשר רמות נמוכות וגבוהות לוו בסיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה. בהשוואה למשתתפים עם ריכוז LDL בטווח 132-154 מ"ג/ד"ל (אחוזון 61-80), באלו עם ריכוז LDL מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל (אחוזון 1-5) תועדה עליה של 25% בסיכון לתמותה ובאלו עם ריכוז LDL מעל 189 מ"ג/ד"ל (אחוזון 96-100) נרשמה עליה של 15% בסיכון לתמותה מכל-סיבה.

 

ריכוז LDL אשר לווה בסיכון הנמוך ביותר לתמותה מכל-סיבה עמד על 140 מ"ג/ד"ל באוכלוסיה הכללית  ובאלו שלא קיבלו טיפול בתרופות להפחתת שומנים בדם, זאת בהשוואה לריכוז של 89 מ"ג/ד"ל באלו שקיבלו טיפול להפחתת רמות שומנים בדם.

 

התוצאות היו דומות בגברים ובנשים, בקבוצות גיל שונות ובהערכת הסיכון לתמותה עקב ממאירות או מסיבות אחרות, אך לא בהערכת הסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם. כל עליה ברמות LDL לוותה בסיכון מוגבר לאוטם לבבי.

 

באוכלוסיה הכללית, רמות נמוכות וגבוהות של חלקיקי LDL מלוות בסיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה, כאשר הריכוז האופטימאלי של חלקיקי LDL באוכלוסיה זו נע סביב 140 מ"ג/ד"ל.

 

BMJ 2020

 

הערת מערכת:

הממצאים הללו מערערים במידה מסויימת את הגישה המקובלת לפיה ככל שה-LDL-C נמוך יותר הסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית ותמותה נמוך יותר, ונראה שיהיה צורך לבחון ולנתח היטב תוצאות מחקר זה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<