חדשות

ניתוח בריאטרי עשוי להפחית את הסיכון לסיבוכים של זיהום בנגיף הקורונה (Surg Obes Relat Dis)

23/12/2020

 

בקרב חולים עם השמנה אשר ירדו במשקל לאחר ניתוח בריאטרי ונדבקו בהמשך בנגיף הקורונה תועד סיכון נמוך יותר לאשפוז בשל הזיהום הנגיפי ומהלך המחלה היה פחות חמור, בהשוואה לחולים עם השמנה שלא עברו את הניתוח ונדבקו בנגיף, כך עולה מתוצאות מחקר רטרוספקטיבי חדש שפורסמו בכתב העת Surgery for Obesity and Related Diseases.

 

החוקרים ביקשו לבחון אם ניתוח להפחתת משקל עשוי להשפיע על תוצאות זיהום בנגיף הקורונה. לצורך כך, הם התאימו בין 33 חולים עם COVID-19 לאחר ניתוח מטבולי ובין 330 ביקורות עם השמנה, אשר נדבקו בנגיף במהלך הגל הראשון של המגפה. ההתאמה בין הקבוצות התבססה על גיל, מין, מוצא אתני, מיקום, הרגלי עישון והיסטוריה של מחלת ריאות חסימתית כרונית.

 

מדד מסת הגוף הממוצע של החולים לאחר ניתוח עמד על 49.1 ק"ג/מ2 טרם הפרוצדורה וירד ל-37.2 ק"ג למ2 בעת הבדיקה החיובית לנגיף הקורונה. בקבוצת הביקורת מדד מסת הגוף הממוצע עמד על 46.7 ק"ג/מ2 בעת הבדיקה החיובית לנגיף הקורונה.

 

החוקרים מדווחים כי 18.2% מהחולים לאחר ניתוח בריאטרי אושפזו לבית החולים, זאת בהשוואה ל-42.1% מהביקורות (p=0.013). יתרה מזאת, חולים לאחר ניתוח מטבולי לא נדרשו לאשפוז ליחידת טיפול נמרץ ולא נדרשו להנשמה מלאכותית או דיאליזה. בנוסף, לא תועדו מקרי תמותה בקבוצת החולים לאחר ניתוח בריאטרי. מנגד, בקבוצת הביקורת, 13% מהחולים אושפזו ביחידות טיפול נמרץ, 6.7% נדרשו להנשמה מלאכותית, 1.5% חוברו לדיאליזה ו-2.4% מהחולים הלכו לעולמם.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי ניתוח מטבולי קודם לווה בירידה של קרוב ל-70% בסיכון לאשפוז לבית חולים (יחס סיכויים של 0.31, P=0.028), בהשוואה לקבוצת ביקורת של חולים עם השמנה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי חולים לאחר ניתוח בריאטרי הופכים בריאים יותר משמעותית ויכולים להילחם בנגיף בצורה טובה יותר. במידה ומחקרים נוספים יאשרו את ממצאי המחקר, אזי ניתן יהיה לקבוע כי הגנה מפני סיבוכי נגיף הקורונה תיכלל ברשימת היתרונות של ניתוחים בריאטריים.

 

Surg Obes Relat Dis. Published online November 23, 2020.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<