חדשות

רופאים רבים חשופים להטרדות ברשתות החברתיות (JAMA Intern Med)

08/01/2021

 

קרוב לרבע מהרופאים שהשיבו לסקר בארצות הברית דיווחו על חשיפה להטרדה ברשת החברתית, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine. שיעורי הטרדה ברשת החברתית היו גבוהים יותר בקרב רופאות, בהשוואה לרופאים, והן גם היו בסיכון גבוה כפליים להטרדה מינית ברשת.

 

מדגם המחקר כלל 464 רופאים בארצות הברית אשר השלימו את הסקר (42.2% גברים, גיל ממוצע של 39 שנים). מבין אלו, 308 רופאים (23.3%) דיווחו על תקיפה אישית ברשת החברתית, ללא הבדל משמעותי בין רופאים ורופאות (24.2% לעומת 21.9%, בהתאמה, p=0.56). מנגד, נשים דיווחו על הטרדה מינית ברשת בשיעורים הרבה יותר גבוהים, בהשוואה לגברים (16.4% לעומת 1.5%, בהתאמה, p<0.001).

 

מבין אלו שדיווחו על תקיפה אישית, 46 רופאים (42.6%) סיפקו תשובות פתוחות. התקפות אישיות סווגו לארבע קבוצות עיקריות: תקיפה בעקבות הבעת עמדה של רופא (כולל בנושאי חיסונים, נשק, הפלות, עישון ועוד), נושאים אישיים (כולל דת וגזע), נושאים הקשורים לעבודה וטיפול בחולים או סיבות אחרות.

 

רופאים דיווחו על אלימות מילולית, איומי מוות, איומים ליצור קשר עם המעביד וועדות הסמכה ושיתוף פרטי מידע אישי בפורומים ציבוריים.

 

מבין 18 הודעות הטרדה מינית ששיתפו המשתתפים, 12 נשים דיווחו על מסר מיני מפורש, כולל מספר נשים שקיבלו תמונות פורנוגרפיות שנשלחו ללא הסכמתן. שני רופאים תיארו איומים בתקיפה, כולל רופאה שחורה שדיווחה על איום באונס מגזען לבן בשל תמיכתה בזכויות אזרח.

 

מאחר והרשת החברתית משחקת תפקיד כה חשוב בטיפול הרפואי, חינוך רפואי ומחקר, על מעסיקים ואיגודים מקצועיים לתמוך ברופאים המתמודדים עם הטרדה ולעבוד בכדי להפחית את היקפה והשפעתה.

 

 

 

JAMA Intern Med. Published online January 4, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<