חדשות

פלזמה ממחלימים עשויה להפחית תמותה עקב COVID-19 (מתוך אתר Medscape)

15/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine כותבים מומחים כי מתן עירוי דם מחולים שהחלימו מזיהום בנגיף הקורונה עם רמות גבוהות של נוגדנים בדם עשוי להפחית את מספר מקרי התמותה עקב זיהום בנגיף הקורונה. מהנתונים הזמינים עולה כי במידה והטיפול ניתן מוקדם לחולים עם זיהום קל, תתכן האטה בהתקדמות המחלה.

 

בשלב מוקדם במהלך המחלה, החלו במאיו קליניק בתכנית ארצית שקישרה בין חולים מאושפזים עם COVID-19 ובין תורמי פלזמה. החוקרים בחנו את הרשומות אודות למעלה מ-3,000 חולים במטרה לקבוע אם באלו שקיבלו דם עם רמות נוגדנים גבוהות תועדו תוצאות טובות יותר, בהשוואה לאלו שקיבלו דם עם רמות נוגדנים נמוכות.

 

בקרב אלו שקיבלו פלזמה עתירת נוגדנים תועדה ירידה של 25% בסיכוי לתמותה בתוך 30 ימים. בנוסף, בחולים שקיבלו פלזמה בתוך שלושה ימים מאבחנת זיהום בנגיף הקורונה תועד סיכון מופחת לתמותה, בהשוואה לאלו שקיבלו את העירוי בשלב מאוחר יותר.

 

התוצאות הרפואיות היו טובות יותר באלו שקיבלו פלזמה ולא נדרשו להנשמה מלאכותית. בחולים שחוברו למכונת הנשמה לא תועדה תועלת להתערבות והחוקרים כותבים כי במקרים אלו כבר היה מאוחר מדי.

 

החוקרים כותבים כי על בתי החולים להגביל את אספקת הפלזמה לחולים בעלי הסיכוי הגבוה ביותר ליהנות מהתועלת של הטיפול. הם לא מעודדים שימוש לא-מבוקר בפלזמה ממחלימים, למרות שמבינים בהחלט עד כמה קשה רק לעמוד לצד מיטת החולה ביחידות טיפול נמרץ.

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<