חדשות

סקירה מקיפה להערכת תוצאות טיפול במעכבי SGLT-2 ואגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 בחולים עם סוכרת מסוג 2 (BMJ)

15/01/2021

 

בחולים עם סוכרת מסוג 2, טיפול במעכבי SGLT-2 (Sodium Glucose Co-transporter) ואגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (Glucagon-Like Peptide) הפחיתו את הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים וכלייתיים, עם הבדלים ניכרים בתועלת ובנזקים, כך עולה מסקירה מקיפה שפורסמה בכתב העת BMJ. התועלת האבסולוטית נקבעת על-פי פרופיל הסיכון הפרטני של החולים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשלים מטה-אנליזה להערכת הטיפול במעכבי SGLT-2 ואגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 בחולים עם סוכרת מסוג 2 בסיכון משתנה למחלות לב וכלי דם ומחלות כליה. הם גם מספקים מחשבון אשר נועד לסייע בבחירה בין תרופות משתי המשפחות.

 

הסקירה כללה מחקרים אקראיים ומבוקרים להשוואת מעכבי SGLT-2 או אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 עם פלסבו, טיפול סטנדרטי, או טיפולים אחרים להפחתת רמות הסוכר בדם במבוגרים עם סוכרת מסוג 2 ומעקב במשך 24 שבועות ומעלה.

 

החוקרים בחנו את תוצאות הטיפול כהשפעה אבסולוטית לכל 1,000 חולים שטופלו במשך חמש שנים והיו בסיכון נמוך מאוד (ללא גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם), בסיכון נמוך (לפחות שלושה גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם), בסיכון בינוני (מחלה קרדיווסקולארית), סיכון גבוה (מחלת כליות כרונית) וסיכון גבוה מאוד (מחלה קרדיווסקולארית ומחלת כליות).

 

הסקירה כללה 764 מחקרים עם 421,346 משתתפים. בכל המקרים, ההערכות כללו תוספת מעכב SGLT-2 ואגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 לטיפול הקיים לסוכרת.

 

שתי משפחות התרופות הפחיתו את הסיכון לתמותה מכל-סיבה, תמותה קרדיווסקולארית, אוטם לבבי לא-פטאלי וכשל כלייתי (עדויות בדרגת ודאות גבוהה). הבדלים בולטים זוהו בין שתי משפחות התרופות: מעכבי SGLT-2 הפחיתו את התמותה ושיעור האשפוזים עקב אי-ספיקת לב יותר, בהשוואה לאגוניסטים לקולטן ל-GLP-1, כאשר טיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 הפחית יותר את הסיכון לאירוע מוחי לא-פטאלי.

 

מעכבי SGLT-2 לוו בשיעור גבוה יותר של זיהומים בדרכי המין (ודאות גבוהה), בעוד שטיפול בתרופות ממשפחת אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 לווה בסיכון גבוה יותר לאירועים גסטרואינטסינאליים חמורים (ודאות נמוכה).

 

עדויות בדרגת ודאות נמוכה הציעו כי מעכבי SGLT-2 ואגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 עשויים להביא לירידה במשקל הגוף.

 

ישנן עדויות מעטות, אם בכלל, המעידות על ההשפעה של מעכבי SGLT-2 או תרופות ממשפחת אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 על קטיעת גפה, עיוורון, מחלת עיניים, כאב נוירופתי, או איכות חיים בריאותית.

 

התועלת האבסולוטית של תרופות אלו משתנה בין חולים בסיכון נמוך עד חולים בסיכון גבוה מאוד למחלות לב וכלי דם ומחלות כליה (למשל, מעכבי SGLT-2 הובילו לירידה של 5 עד 48 מקרי תמותה ל-1,000 חולים לאורך חמש שנות טיפול).

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם סוכרת מסוג 2, טיפול במעכבי SGLT-2 ואגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 מוביל להפחתת הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים וכלייתיים, עם הבדלים בולטים ביתרונות ובתופעות הלוואי.

 

BMJ 2021

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים למחשבון DSS-MED שלנו המסייע בהתאמת הטיפול התרופתי על בסיס הפרופיל הספציפי של המטופל. 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<