חדשות

אגף המודיעין מזהיר מפני התפשטות הוריאנט הבריטי וקורא להאיץ מבצע ההתחסנות, למנוע הכנסת ואריאנטים זרים ולהימנע מפתיחה לא מבוקרת של הסגר

23/01/2021

מאת מערכת אי-מד

אגף המודיעין מפרסם היום דו''ח על התפשטות המוטציות של הקורונה בישראל וממליץ "להאיץ את מבצע החיסון ולהימנע מפתיחה לא מבוקרת של הסגר נוכח הוריאנט הבריטי שמאיץ את ההדבקות, לפעול באופן מאומץ לצמצום התחלואה ולזיהוי מוקדם של וריאנטים מקומיים חדשים. במקביל – יש למנוע הכנסת וריאנטים זרים (בעיקר דרך נתב"ג)שעלולים לפגוע ביעילות החיסון ולהאריך את משך התפרצות הקורונה בישראל".

להערכת כותבי הדו"ח קיים חשש "מהגעת וריאנטים אשר התגובה החיסונית של מערכת החיסון של מחלימים ואף של מחוסנים לא תהיה מיטבית למולם" .

כותבי הדו"ח מזהירים מפני אפשרות של היווצרות מוטציה עמידה בישראל , כמו גם חשש מכך שהמוטציה הבריטית פוגעת יותר בצעירים ואף מעלה הסיכון לתמותה.

בנוסף, המחברים מזהירים מכך שגם מחוסנים עלולים עדיין להדביק אחרים, ולכן ממליצים לנקוט בזהירות באשר לנוסעים ולחוזרים מחו"ל שכן קיים חשש שחוזרים מחו"ל גם אם הם מחוסנים עלולים להפיץ אותם בקהילה. 

מחברי הדו"ח מסכמים כך :

  •  החיסון יאפשר לישראל לחזור לשגרה, רק אם תשתמש ביתרונות שהוא מעניק בהיבט הורדת התחלואה והתמותה מהזנים המוכרים לנו כיום.
  • על מנת לשמר את ההישג שיתקבל באמצעות מבצע החיסון נדרש:

א. להמשיך להקפיד על הנחיות הריחוק, בידוד, והי גיינה עד לחיסון אחוזים ניכרים באוכלוסי יה, ולהימנע מיציאה בלתי מבוקרת מהסגר.

ב. למנוע או לכל הפחות לעכב בחודשים רבים כניסת וריאנטים חדשים של הנגיף שעלולים בתרחיש מחמיר לאתגר את החיסונים הקיימים. הדבר דורש התייחסות מהודקת יותר למדיניות היציאה והכניסה לישראל ממדינות בעלות תחלואה (כולל למול מחוסנים).

 ג. למנוע ולגלות התפתחות של וריאנטים בתחומי ישראל באמצעות, מאמץ להורדת התחלואה לממדים נמוכים ככל הניתן (ככל שירבו המחוסנים הדבר עשוי להיות קל ו"ריאלי" יותר למימוש), ולעקוב אחר התפתחות גרסאות מקומיות של הנגיף באמצעות ביצוע ריצוף גנטי נרחב.

 ד. להשלים את מבצע החיסונים במהירות וביעילות, תוך הסברה רחבה שתאפשר התגייסות לאומית רחבה למאמץ זה.

  •  .חשוב לציין שהחיסון וצעדי המנע להורדת התחלואה בישראל מאפשרים גם הזדמנויות לפתיחת המשק, ולפתיחת הגבולות למול מדינות ללא תחלואה – אולם אלו צריכים להיעשות בקפידה ובזהירות יתרה.

לדו"ח המלא

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<