חדשות

ההשלכות השליליות של מגפת הקורונה על איכות השינה (מתוך אתר Medscape)

27/01/2021

 

במהלך מגפת הקורונה דיווחו מטופלים רבי על שינויים משמעותיים באיכות השינה, דפוסי השינה והפרעות שינה ואלו הובילו לחשש רב מצד מומחים לשינה ברחבי העולם מפני ההשלכות ארוכות הטווח של המגפה על איכות השינה.

 

מחקר חתך שכלל סקר בינלאומי ונערך בין מרץ עד אפריל מצא כי מבין למעלה מ-3,000 משיבים מ-49 מדינות, 58% דיווחו על חוסר שביעות רצון מהשינה, כאשר 40% דיווחו על ירידה באיכות השינה במהלך המגפה, בהשוואה להרגלי השינה לפני המגפה.

 

בפרט, מחקר זה מעלה את הצורך בהשלמת בדיקות סקר להחמרת דפוסי שינה ושימוש בעזרי שינה באוכלוסיות בסיכון מוגבר שזוהו במחקר, בפרט נשים ואלו ללא הכנסה מובטחת או אלו שהיו תחת סגר הדוק. על אנשי צוות רפואי לתת את הדעת לבעיות גופניות ופסיכולוגיות העלולות לנבוע מהעלייה בהפרעות השינה.

 

תוצאות דומות דווחו מסקר שכלל 843 מבוגרים בבריטניה, מהן עלה כי קרוב ל-70% מהמשתתפים דיווחו על שינוי בדפוסי שינה, רק 45% דיווחו על שינה מרעננת ו-46% דיווחו כי היו ישנוניים יותר במהלך הסגר, בהשוואה למצב הקודם. שני-שליש מהמשיבים דיווחו כי המגפה השפיעה על המצב הנפשי שלהם וכרבע דיווחו על צריכת אלכוהול במהלך הסגר. אלו עם חשד לזיהום בנגיף הקורונה דיווחו על שכיחות גבוהה יותר של סיוטים ומקצבי שינה חריגים.

 

מבין 5,525 קנדים שהשיבו לשאלות בין 3 באפריל ועד 24 ביוני, חלק גדול דיווחו על שימוש בתרופות לעזרי שינה. בעת השלמת הסקר, 27% מהמשתתפים דיווחו על שימוש בעזרי שינה הנמכרים עם או בלי מרשם רופא. מבין כלל המדגם, 8% מהנשאלים דיווחו על עליה בתדירות שימוש בכדורי שינה במהלך ההתפרצות, בהשוואה למצב שקדם למגפה.

 

בקרב חולים עם COVID-19 תועדו לא מעט בעיות שינה, כולל ישנוניות-יתר או לפרק זמן ארוך, עם עליה של 2-3 שעות שינה בלילה. מצד שני, חלק מהחולים דיווחו כי לאחר ההחלמה מהזיהום הנגיפי הם לא הצליחו לישון וישנו 4 או 5 שעות כאשר ישנו באופן רגיל 7-8 שעות.

 

המומחים להפרעת שינה מסכימים כי בחולים עם נדודי שינה, הפחתת הדחק ע"י טכניקות הרפיה או טיפול קוגניטיבי התנהגותי צפויה להיות מועילה יותר מטיפול תרופתי. הם ממליצים לשמור את אפשרות טיפול תרופתי, גם תכשירים הנמכרים ללא מרשם רופא, לחולים עם הפרעות שינה דוגמת בעיות במקצב היומי.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<