חדשות

בדיקות הדמיה מעידות על קשר בין פעילות מוחית בזמן דחק נפשי ובין אוטם לבבי (Eur Heart J)

12/02/2021

 

בפעם הראשונה הצליחו חוקרים להדגים קשר מבני בין פעילות באזורים מוחיים המעורבים בבקרת רגשות ובין אי-יציבות נגעים טרשתיים בעורקים כליליים בחולים עם אוטם לבבי חד, כך מדווח במאמר שפורסם בכתב העת European Heart Journal.

 

החוקרים מדווחים כי מבדיקות PET/CT של חולים עם אוטם לבבי חד כי בזמן עליה בדחק נפשי תועדה עליה פעילות באזור האמיגדלה במוח ובמקביל נרשמה עליה בתהליכי דלקת בעורק התרדמה והמטופויאזיס של מקרופגים. פעילות באזור האמיגדלה מהווה סמן לדחק נפשי ומצויה בקורלציה עם מדדים פסיכולוגיים דחק נפשי כרוני ותסמיני דיכאון בחולים עם אוטם לבבי חד.

 

המחקר מבוסס על עבודה קודמת שפורסמה בשנת 2017 בה נבחנו נתוני בדיקת PET/CT של חולים עם מחלת עורקים כלילית יציבה. החוקרים הציעו מסלול בו דחק נפשי מעלה את הפעילות ההמטופויאטית, שחרור מקרופאגים ועליה בדלקת בנגע הטרשתי.

 

בדיקות ההדמיה בוצעו בתוך 45 ימים מאוטם לבבי חד ב-45 חולים בגיל ממוצע של 60 שנים וב-17 ביקורות תואמות בגיל. קבוצת הביקורת כללה משתתפים ללא מחלה כלילית משמעותית. ב-10 חולים לאחר אוטם לבבי בוצעה בדיקת PET/CT חוזרת לאחר שישה חודשים להערכת שינויים עם הזמן בפעילות.

 

מהנתונים עולה כי בחולים עם אוטם לבבי חד, בהשוואה לביקורות, תועדה עליה בפעילות באזור האמיגדלה, עליה בדלקת בעורק התרדמה ועליה בהמטופויאזיס של מקרופאגים. הממצאים העידו על קורלציה משמעותית בין הפעילות באזור האמיגדלה ובין העליה בפעילות בעורק התרדמה, אבי העורקים ומח העצם.

 

עוד תועדה קורלציה בין מדדים להערכת דחק נפשי (PHQ-9 ו-PSS-10) ובין פעילות האמיגדלה בבדיקות ההדמיה.

 

שישה חודשים לאחר האוטם הלבבי, הפעילות בכל האתרים שנבחנו ירדה לרמה דומה לזו שתועדה בביקורת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם אוטם לבבי, בדיקת PET/CT מעידה על עליה במקביל בפעילות באזור האמיגדלה, עורקים כליליים ומקרופאגים, ממצאים התומכים בקשר בין פעילות נוירו-ביולוגית על-רקע דחק נפשי ובין אי-יציבות נגעים טרשתיים  בעקבות פעילות מוגברת של מקרופאגים.

 

Eur Heart J. Published online January 18, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<