חדשות

טיפול אימונותרפי תת-לשוני בטוח ויעיל כנגד אלרגיה לבוטנים בפעוטות (מתוך כנס ה-AAAAI)

04/03/2021

 

מנתונים חדשים עולה כי טיפול אימונותרפי תת-לשוני הוא בטוח ויעיל כנגד אלרגיה לבוטנים בפעוטות, עם דה-סנסיטיזציה משמעותית באלו בגילאי 1-4 שנים וללא סוגיות הנוגעות לבטיחות הטיפול, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס ה-American Academy of Allergy, Asthma & Immunology.

 

מדובר באחד המחקרים הראשונים להערכת הבטיחות והיעילות של SLIT (Sublingual Immunotherapy) כנגד אלרגיה לבוטנים בפעוטות.

 

מדגם המחקר כלל 50 ילדים, בגיל ממוצע של 2.2 שנים, עם עדות מוכחת במבחן תגר לרגישות לבוטנים.

 

בקבוצת ההתערבות, 21 ילדים היו לבנים ולא נכללו ילדים שחורים; בקבוצת הפלסבו, 23 ילדים היו לבנים ו-2 היו שחורים. מבין המשתתפים במחקר, 84% ו-76% אובחנו עם אטופיק דרמטיטיס ו-28% ו-24% אובחנו עם אסתמה, בהתאמה.  

 

המשתתפים חולקו באקראי, ביחס 1:1, לטיפול אימונותרפי במנת אחזקה יומית של 4 מ"ג חלבון בוטנים, או פלסבו, למשך 36 שבועות. דה-סנסיטזיציה נקבעה באמצעות מבחן תגר ל-4,333 מ"ג חלבון בוטנים.

 

החוקרים מדווחים כי 36 ילדים (19 בקבוצת ההתערבות ו-17 בקבוצת הפלסבו) השלימו את מבחן התגר לקביעת דה-סנסיטיזציה. מהנתונים עולה כי 14 מהילדים בקבוצת ההתערבות עברו את המבחן, כאשר ב-12 הייתה עדות לדה-סנסיטזציה גם לאחר 3 חודשים מהפסקת הטיפול האי מונותרפי. מנגד, בקבוצת הפלסבו לא תועדו מקרים של דה-סנסיטזציה בפעוטות, כאשר לאחר 3 חודשים תועדו שני מקרים של דה-סנסיטזציה.

 

מבין כ-20,000 מנות שניתנו בסך הכול, תסמינים נקשרו עם 1,031 מנות טיפול אימונותרפי ו-629 מנות פלסבו. גירוי פומי, גרד עורי ותסמינים במערכת העיכול היו התסמינים הנפוצים ביותר, לא תועדו מקרים בהם נדרש מתן אפינפרין.

 

החוקרים מדווחים כי נוגדני IgE ספציפיים לבוטנים ותבחינים עוריים הדגימו שינוי חיסוני בהתאם לתגובה הקלינית שתועדה במחקר.

 

מהנתונים עולה כי במדגם זה של פעוטות עם אלרגיה לבוטנים, טיפול אימונותרפי לווה בשיעור גבוה יותר של העדר תגובה לחשיפה לבוטנים, בהשוואה לדיווחים קודמים, וכן שיעורי העדר תגובה נותרו לפרק זמן ממושך יותר – 3 חודים במקרה זה, בהשוואה ל-3-4 שבועות במחקרים קודמים.

 

מתוך כנס ה-AAAAI

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<