חדשות

נתוני עולם-אמיתי אודות היעילות והבטיחות של זולטופיי בטיפול בחולים עם סוכרת מסוג 2 (Eur Rev Med Pharmacol Sci)

07/03/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Review for Medical and Pharmacological Science מדווחים חוקרים על נתוני עולם-אמיתי מהם עולה כי טיפול בזולטופיי (IDegLira) יעיל יותר מאינסולין במשטר בזאל-בולוס להשגת איזון גליקמי, לצד שיפור שביעות הרצון של החולים.

 

במסגרת המחקר התמקדו החוקרים בחולים עם סוכרת מסוג 2, עם רמות C-Peptide של מעל 1 ננוגרם/מ"ל, אשר קיבלו בעבר טיפול באינסולין במשלב בזאל-בולוס. המחקר התצפיתי, פרוספקטיבי, לא-אקראי, כלל חולים שהופנו למרפאה בבית החולים בין ינואר 2019 ועד דצמבר 2019, אשר עברו מטיפול בזריקות אינסולין מרובות בכל יום לטיפול במשלב IDegLira, בהתאם להחלטת הרופא המטפל.

 

החוקרים עקבו אחר השינויים ברמות המוגלובין מסוכרר לאחר 6 חודשים מתחילת המחקר. עוד בחנו החוקרים את השונות ברמות סוכר בדם בצום, מדדים אנתרופומטריים, בדיקות כימיה בדם, לחץ הדם ואיכות החיים של החולים.

 

מהנתונים עולה כי ריכוז המוגלובין מסוכרר היה נמוך משמעותית לאחר 6 חודשים בקרב חולים שטופלו בזולטופיי (8.4% לעומת 7.4%, p<0.0001). מגמה דומה תועדה עם רמות סוכר בדם בצום (159 לעומת 125 מ"ג/ד"ל, p<0.0001). החוקרים מדווחים כי שיפור באיזון הגליקמי עם זולטופיי הושג למרות ירידה בסך יחידות אינסולין בכל יום.

 

בנוסף, החוקרים מדווחים על שיפור במדדי שביעות רצון מהטיפול בסוכרת לאחר שישה חודשי טיפול בזולטופיי (מדד Diabetes Treatment Satisfaction Questionnaire ממוצע של 27 נקודות, לעומת 20 נקודות, P<0.0001). הטיפול המשולב גם היה נוח יותר מטיפול בזאל-בולוס במונחי עלות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם סוכרת מסוג 2 תחת טיפול בזריקות אינסולין מרובות כל יום, החלפה לטיפול בזולטופיי הובילה לשיפור האיזון הגליקמי, לצד שיפור שביעות הרצון וסוגיות עלות הטיפול התרופתי.

 

Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2021 Jan;25(2):923-931

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<