חדשות

תפקידו של GM-CSF בהתפתחות דלקת חמורה בחולים עם COVID-19 (מתוך Science Immunology)

25/03/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Science Immunology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי GM-CSF (Granulocyte Macrophage Colony Stimulating Factor) משחק תפקיד חשוב בדלקת חמורה משנית ל-COVID-19 וכי ייתכן וזהו יעד טיפול חשוב במקרים אלו.

 

במטרה לבחון את המסלולים המובילים להתפתחות דלקת חמורה על-רקע COVID-19 ולהבחין בין זיהום בנגיף הקורונה ובין מחלות נגיפיות אחרות הפוגעות בריאות, החוקרים בחנו דגימות פלזמה מ-471 חולים מאושפזים ו-39 חולים אמבולטוריים עם מחלה קלה.

 

המשתתפים סווגו לחמש קבוצות על-פי שיא חומרת המחלה, לפי מדד הסיווג של ארגון הבריאות העולמי: (1) ללא צורך בחמצן (דרגת חומרה 3); (2) צורך בחמצן במסכת פנים או דרך האף (דרגת חומרה 4) (3) מתן חמצן באמצעות קנולה נזאלית בזרם גבוה או הנשמה לא-פולשנית (דרגת חומרה 5) (4) הנשמה פולשנית (דרגת חומרה 6/7) ו-(5) מחלה פטאלית (דרגת חומרה 8).

 

מהממצאים עולה כי הנתונים הקליניים לא סייעו בהבחנה מלאה בין דרגות חומרת זיהום בנגיף הקורונה.

 

החוקרים זיהו עליה פרוגרסיבית במספר ציטוקינים וכימו קינים דלקתיים – כולל IL-6, CXCL10 ו-GM-CSF – אשר נקשרו עם חומרת הזיהום ולוו בעליה בסמני נזק לאנדותל ותרומבוזיס.

 

בהתאם לדיווחים אחרים, רמות IL-6 היו מוגברות משמעותית במרבית החולים המאושפזים, בהשוואה לביקורות, עם עליה הדרגתית ברמות עם עליה בחומרת הזיהום; רמות IL-6 בקבוצות חולים עם זיהום בדרגת חומרה 6/7 ו-8 היו מוגברות משמעותית מעל כל יתר הקבוצות ורמות GM-CSF היו מוגברות באופן דומה בכל קבוצות החולים המאושפזים, בהשוואה לביקורות.

 

ניתוח סטטיסטי הדגים תפקיד מרכזי ל-IL-6 ו-GM-CSF בפתוגנזה של COVID-19.

 

רמות גבוהות של GM-CSF ו-IL-1 Alpha הבחינו בין COVID-19 פטאלי ובין שפעת פטאלית, כאשר GM-CSF היה שונה במיוחד בין בחולים עם COVID-19 ובין חולים עם שפעת; רמות IL-6 היו דומות באופן דומה בשני הזיהומים, בעוד שרמות GM-CSF היו מוגברות רק באלו עם זיהום בנגיף הקורונה.

 

ממצאי המחקר מעלים את האפשרות כי GM-CSF עשוי לשמש כיעד לטיפול בחולים עם זיהום בנגיף הקורונה.

 

Science Immunology, online March 10, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<