חדשות

צריכת קפאין לפני אימון גופני מסייעת בשריפת שומנים (J Int Soc Sports Nutr)

25/03/2021

 

צריכת קפאין כחצי שעה לפני פעילות אירובית עשויה להגדיל את שריפת השומנים בזמן הפעילות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the International Society of Sports Nutrition. ההשפעות של קפאין היו גדולות יותר כאשר הפעילות נערכה אחרי הצהריים, בהשוואה לביצוע הפעילות בשעות הבוקר.

 

במסגרת המחקר, 15 גברים (בגיל ממוצע של 32 שנים) השלימו מבחן מאמץ ארבע פעמים במרווחים של שבעה ימים. הם נטלו אבקת פולי קפה ירוד במינון 3 מ"ג/ק"ג (מקביל לקפה חזק), או פלסבו שהומס במים. כל משתתפים השלים את המבחן תחת כל ארבעת המצבים, בסדר אקראי, כולל נטילת קפאין או פלסבו 30 דקות לפני המבחן בשעה 8 בבוקר ובשעה 5 אחה"צ.

 

בימי מבחן המאמץ, המשתתפים נטלו את הקפאין או פלסבו ונחו במשך 30 דקות לפני התחלת פעילות רכיבה. החוקרים ניסו להתאים את התנאים לפני כל מבחן – כולל מרווח השעות שחלף מהארוחה האחרונה, נטילת תכשירים מעוררים ופעילות גופנית – ומדדו את חמצון שומן, קליטת חמצן מקסימאלית ועצימות הפעילות.

 

מהנתונים עלה כי נטילת קפאין 30 דקות לפני פעילות אירובית הגדילה את חמצון השומן במהלך הפעילות, ללא תלות בשעה ביום בה נערך האימון. באותה עת, קצב שריפת שומנים היה גבוה יותר אחה"צ, בהשוואה לבוקר.

 

בהשוואה לפלסבו, קפאין הגדיל את חמצון שומן ב-10.7% בבוקר וב-29% אחר הצהריים. קפאין גם הגביר את עצימות האימון ב-11% בבוקר וב-13% אחרי הצהריים. קליטת חמצן מקסימאלית הייתה גם כן גבוהה יותר אחר הצהריים.

 

בסיכומו של דבר, ממצאים אלו מציעים כי שילוב של צריכת קפאין ואימון גופני בעצימות מתונה בשעות אחר הצהריים מובילים לתוצאות הטובות ביותר באלו המבקשים להגביר את חמצון שומן במהלך פעילות גופנית אירובית.

 

J Int Soc Sports Nutr. 2021;18:5

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<