חדשות

מטופלים המועמדים לניתוח אלקטיבי צריכים להיות מקודמים בתור לחיסון לוירוס הקורונה (British Journal of Surgery)

29/03/2021

מאת יהונתן ניסן, פרמדיק וסטודנט לרפואה

מחקר חדש שפורסם ב-British Journal of Surgery מציע כי מטופלים המועמדים לעבור ניתוח אלקטיבי צריכים לקבל בשלב מוקדם יותר את החיסון לוירוס הקורונה מאשר האוכלוסייה הכללית. על פי מחקר זה, מדיניות זו עשויה למנוע מעל 56,000 מקרי מוות כתוצאה מ-COVID-19 ברחבי העולם.
"חיסון המטופלים המיועדים לניתוח יכול לעזור לחזרה בטוחה לביצוע ניתוחים אלקטיביים בעזרת הפחתה משמעותית של הסיכון לסיבוכים בקרב המטופלים ובמניעת עשרות אלפי מקרי מוות לאחר הניתוח הקשורים ל-
COVID-19", אמר מחבר המאמר, ד"ר אנל בהאנגו מאוניברסיטת ברמינגהם, בריטניה.

החוקרים הוסיפו כי מטופלים שנדבקים בוירוס הקורונה נמצאים בסיכון מוגבר פי ארבעה עד שמונה למוות תוך 30 יום לאחר הניתוח. עוד הראה המחקר כי את התועלת הרבה ביותר משינוי סדר עדיפויות זה יקבלו חולים מבוגרים הזקוקים לניתוח הקשור לסרטן. הסיכון לתמותה של מטופל מעל גיל 70 הזקוק לניתוח הקשור לסרטן עומד בדרך כלל על כ-2.8%, בעוד שאצל מטופל זהה עם וירוס הקורונה, שיעור התמותה עולה ל-18.6%.

לדברי החוקרים, ניתוחים אלקטיביים עשויים להתבטל או להידחות שוב אם גלי התחלואה עקב וירוס הקורונה יימשכו לאורך שנת 2021, והניחו כי העדפה של חיסון אוכלוסייה זו עשויה להפחית גם את שיעור הסיבוכים הראייתיים לאחר ניתוחים, את שיעור המתאשפזים בטיפול נמרץ ואת העלויות למערכת הבריאות.

קבוצת החוקרים ציינה כי יש לפרש את ההערכות הללו בזהירות, וכי הן עלולות להשתנות עם שכיחות התפשטות מגיפת ה-COVID-19. בנוסף, מכיוון שמדובר במחקר עולמי, ערכו האזורי של המחקר עשוי להיות מוגבל. לדברי החוקרים, שיעורי התמותה התבססו על נתונים מאנגליה ושיעור יעילות החיסונים התבסס על ניסויים קליניים, ולא על יעילות ספציפית בחולים כירורגיים.

לכתבה ב-Medpage today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<