חדשות

נוגדנים כנגד COVID-19 עשויים להישאר למשך ימים עד שנים בתלות בחומרת הזיהום (The Lancet Microbe)

02/04/2021

 

רמות נוגדנים כנגד נגיף הקורונה צפויות לרדת בקצב שונה, בתלות בחומרת הזיהום, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת The Lancet Microbe. החוקרים מדווחים כי הממצאים מעידים כי רמות הנוגדנים כנגד הנגיף משתנות משמעותית וחשוב לעקוב אחר הרמות בכל מקרה לגופו.

 

החוקרים עקבו אחר 164 חולים עם COVID-19 למשך עד תשעה חודשים לאחר הזיהום. ה ם זיהו חמש קבוצות ייחודיות על-בסיס דפוסי הנוגדנים המנטרלים: 1) קבוצה שלילית של חולים שלא פיתחו נוגדנים מנטרלים ברמת עיכוב של 30% (12% מכלל המשתתפים במחקר); 2) קבוצת ירידה מהירה בטיטר הנוגדנים המנטרלים, בה תועדה ירידה מוקדמת בהיקף משתנה בטיטר הנוגדנים החל מ-20 ימים לאחר הופעת התסמינים ולא הייתה עדות לנוגדנים בתוך פחות מ-180 ימים (27% מכלל המשתתפים במחקר); 3) קבוצת ירידה איטית בטיטר הנוגדנים, בה ברוב החולים הייתה עדות לנוגדנים לאחר 180 ימים מהופעת התסמינים (29% מכלל המשתתפים במחקר); 4) קבוצה פרסיסטנטי, בה חל שינוי קטן ברמות הנוגדנים עד 180 ימים מהופעת התסמינים (32% מכלל המשתתפים במחקר); 5) קבוצת תגובה מאוחרת, בה תוארה עליה ניכרת ברמות נוגדנים מנטרלים במהלך תקופת ההחלמה המאוחרת (לאחר 90 עד 180 ימים מהופעת התסמינים).

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר העידו על קשר בין חומרת המחלה ובין נוכחות נוגדנים מנטרלים לאורך זמן והרמות לאורך הזמן של ציטוקינים פרו-דלקתיים, כימוקינים וגורמי גדילה. עם זאת, לא תועדה קורלציה ברורה בין תגובת תאי T ובין הדפוסים השונים של השינויים ברמות הנוגדנים המנטרלים. תגובות תאי T היו דומות בקבוצות השונות.

 

על-בסיס מגמות הירידה בטיטר הנוגדנים לאורך הזמן, החוקרים פיתחו אלגוריתם שחזה כי נוגדנים מנטרלים עשויים להישאר בין 40 ימים ועד עשרות שנים לאחר הזיהום, ממצאים העשויים להיות בעלי חשיבות על החיסונים כנגד הנגיף.

 

קצב הירידה בטיטר הנוגדנים מציע כי ייתכן זיהום חוסר במהלך גלים נוספים של הזיהום, עובדה המגבילה את אפשרות התפתחות חסינות עדר לפני חיסון יעיל. בהנחה כי קצב הירידה ברמות הנוגדנים לאחר חיסון הוא דומה בכלל הציבור, מתן שנתי של החיסון יידרש למניעת התפרצויות גדולות עם הירידה בהיקף החסינות באוכלוסיה. מצד שני, נוגדנים מנטרלים עשויים להישאר שנים רבות בחלק מהחולים שהחלימו מהזיהום.

 

ממצאים אלו עשויים להשפיע על היקף ההגנה מפני זיהום בעקבות קבלת חיסונים כנגד נגיף הקורונה.

 

The Lancet Microbe, online March 23, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<