חדשות

האם קפה עשוי להוות טיפול יעיל כנגד מחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהול? (מתוך כנס ה-Gastroenterology Updates, IBD, Liver Disease Conference)

07/04/2021

 

הטיפול בהשמנה באמצעות פעילות גופנית ודיאטה מהווה את הבסיס לטיפול בחולים עם מחלת כבד מסוג NAFLD (Nonalcoholic Fatty Liver Disease) או NASH (Nonalcoholic Steatohepatitis). עם זאת, במהלך הרצאה במסגרת Gastroenterology Updates, IBD, Liver Disease Conference טענו מומחים כי צריכת מספר כוסות קפה ביום עשויה לסייע גם כן במאמצים לטיפול במחלת הכבד.

 

לדברי המומחים, הם ממליצים לחולים עם NAFLD להקפיד על שתיית לפחות שתי כוסות קפה ביום. המלצה זו מבוססת על מטה-אנליזה של 16 מחקרים שכללה למעלה מ-3,000 משתתפים ששתו קפה ו-132,000 משתתפים שלא שתו קפה; הסקירה מצאה כי בקרב אלו ששתו קפה תועד סיכוי נמוך ב-39% להתפתחות שחמת כבד. הממצאים גם העידו על קשר מנה-תגובה: באלו ששתו לפחות שתי כוסות קפה ביום נרשמה ירידה של 47% בסיכון לשחמת כבד, בהשוואה לאלו שלא שתו כבד, בעוד שצריכת קפה מתונה יותר לוותה בירידה של 34% בסיכון הנ"ל. יתרה מזאת, החוקרים מצאו כי צריכת קפה לוותה בירידה של 27% בסיכון להתפתחות פיברוזיס כבדי מתקדם, בהשוואה לאלו שלא שתו קפה.

 

מעבר לכך, יש נתונים המעידים כי קפה עשוי להפחית את הסיכון לסרטן כבד, זאת על-סמך מטה-אנליזה מבריטניה שכללה 18 מחקרי עוקבה עם למעלה מ-2 מיליון משתתפים ו-2,905 מקרים, לצד 8 מחקרי מקרה-ביקורת עם 1,825 מקרים ו-4,625 ביקורות. החוקרים דיווחו כי שתיית לפחות שתי כוסות קפה ביום לוותה בירידה של 35% בסיכון לסרטן כבד, ללא תלות בשלב מחלת הכבד או בנוכחות/העדר צריכת אלכוהול רבה, עישון, השמנה, סוכרת מסוג 2, או HBV או HCV. המומחים מסבירים כי לא ניתן להתעלם מהממצאים המרשימים.

 

עוד מציינים המומחים את העדויות התומכות בהשפעה המגנה של קפה מפני התפתחות סוכרת מסוג 2, כאשר המנגנון בבסיס התועלת הנ"ל אינו מובן היטב.

 

מרבית האיגודים המקצועיים מדגישים בהנחיות ל-NAFLD את חשיבות דיאטה ופעילות גופנית. במידה ומקפידים על אורחות חיים אלו, ניתן להביא לשיפור ב-NASH ובפיברוזיס כבדי, כמו גם להפחית את הסיכון ליתר לחץ דם פורטאלי וסרטן כבד. ירידה של 7-10% במשקל הגוף לוותה בנסיגה של NASH ב-64-90% מהחולים. עם זאת, רק כ-10% מהחולים המשיגים ירידה משמעותית במשקל הגוף בטווח הקצר מצליחים לשמור על הירידה במשקל לאחר שנה אחת.

 

מאחר וכיום אין טיפולים המאושרים ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי לטיפול ב-NAFLD או NASH, לדיאטה ופעילות גופנית תפקיד מרכזי, כאשר קפה עשוי להוות אמצעי נוסף כנגד מחלת הכבד.

 

מתוך כנס ה-Gastroenterology Updates, IBD, Liver Disease Conference

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<