חדשות

העולם חווה גל רביעי של התפרצות COVID-19 ובארץ גוברים הקולות להסרה מידית של כל ההגבלות על רקע הערכות שהגענו לחיסון עדר...

11/04/2021

מאת מערכת אי-מד

המשך מגמת הירידה בהדבקה (כעת גם מקדם R חוזר לרדת..) ותחלואה מעלה הלחץ הציבורי/תקשורתי לחזרה מלאה לשגרה באופן מיידי בעיקר בשל הערכה שכנראה מדינת ישראל הגיע כבר לאותו "חיסון עדר" מיוחל.. מנגד, משרד הבריאות מציג עמדה זהירה וממליץ על המשך הקלה מדורגת ומבוקרת בהגבלות השונות.

מחברי דו"ח אמ"ן  ממליצים להיזהר משאננות... ובדו"ח היומי שלהם הם כותבים כך:

בפתח השבוע, היקף התחלואה בארץ ממשיך להיות נמוך, על רקע הישגי חיסון פייזר בישראל. למרות הסימנים המעודדים בעניין היקף התחלואה הנמוך, אנו ממליצים להיזהר משאננות, להמשיך להקפיד על ההנחיות, גם במהלך שבוע זה בו יצוין יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויחגג יום העצמאות.

מניעת כניסת זני נגיף בעייתיים מחו"ל. בחודשים האחרונים זוהו זנים הנקשרים בסיכון מוגבר להדבקה חוזרת של מחלימים (בפרט הזן הדרום אפריקאי, הזן הברזילאי וזן ניו-יורק). החשש הינו שזנים אלו ימשיכו להתפתח ולצבור מוטציות נוספות, עד שבשלב מסוים יאיימו גם על מועילות החיסונים (ראו מסמך). הסוגייה המרכזית בימים אלו ממשיכה להיות ניהול הסיכון בישראל ביחס לכניסת וריאנטים שכאלה. לכן נדרש מאמץ למניעת כניסתם (בעיקר מדרום אמריקה ומרכזה, לצד ארה"ב ואירופה) וכן מאמץ להגבלת תפוצתם בארץ. כניסה מבוקרת לישראל ומאמץ משותף של בדיקות, בידוד והתנהגות אחראית יסייעו בצמצום הסיכון.

ביהודה ובשומרון, וכן בעזה, חווים הפלסטינים גל תחלואה משמעותי. (ראו גרף תחלואה)

המחסור בחיסונים בעולם. התחלואה במדינות רבות באירופה במגמת עלייה, וכך גם בהודו ובדרום אמריקה (כ-4,000מתים ביממה בברזיל לבדה). על רקע זה, משבר החיסונים באירופה ובשאר העולם (קצב חיסון איטי לצד חשש מחיסוני אסטרא-זנקה) מביא להגברת הלחץ לרכישת חיסונים מתוצרת חברות פייזר ומודרנה, שנמצאו כיעילים ובטוחים ביותר. להבנתנו, עיכוב בהשלמת רכישת חיסוני ההמשך מחברת פייזר עבור ישראל, עלול לפגוע ביכולתנו לשמר את ההישגים המרשימים של חיסונים אלה בארץ.

 ●התחסנות בארץ וחיסון מחלימים. יודגש, כי התחסנות נרחבת של האוכלוסייה היא הדרך היעילה ביותר לצמצם את תפוצתם של זני נגיף בעייתיים בישראל, גם אם אלו יווצרו בארץ וגם אם יחדרו מחו"ל. בנוסף, על רקע הסיכון להדבקה חוזרת של מחלימים, מזכירים כי מנת חיסון אחת משפרת מאוד את ההגנה של מחלימים מפני הוריאנטים הקיימים (ראו מסמך).

חוזרים על המלצתנו החמה לכל מי שטרם התחסן והנו זכאי לכך (מחלימים ואחרים), לגשת ולהתחסן בהקדם האפשרי. מזכירים כי נכון להיום, יש עדיין יותר מ-200 אלף איש בגילאי 50 ויותר, אשר טרם התחסנו.

הערת המערכת: אין סתירה בין המשך הקלות מוצדקות כמו ביטול ההנחיה לעטיית מסיכות בשטח פתוח שממילא לא הייתה מבוססת מבחינה מדעית/אפידמיולוגית, או לביטול הצורך בעטיית מסיכות במתחמים "ירוקים" לבין ביצוע ההמלצות החשובות של אגף המודיעין לפעול למניעת הגעת ווריאנטים (ואיתור מוקדם וממוקד במידה ויש זיהוי כזה), הצטיידות במלאי מספיק של חיסונים עבור מחלימים, כאלה שעדיין לא התחסנו, ובקרוב גם ילדים בגיל 12-16 , ובהמשך אולי מנות נוספות לאוכלוסייה המחוסנת.

צריך לקחת בחשבון שהקורונה עדיין מתפשטת וממשיכה להיות קטלנית בעולם (ראו התרשים שלהלן) , וגם באזורינו,  ולכן התפרצויות מחודשות של זנים קיימים בקרב לא מחוסנים ו/או של ווריאנטים חדשים בקרב מחוסנים היא תרחיש בהחלט אפשרי שיש להיות ערוכים לו.  

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<